Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu'nun 'Sovyetler Birliği’ni yeniden kuracağız' dediği iddiası

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu'nun 'Sovyetler Birliği’ni yeniden kuracağız' dediği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Sergey Şoygu’nun konuşması kırpılarak bağlamından koparılmış.

Şoygu konuşmayı 1992 Rusya’nın Gürcistan’a müdahalesinin 30. yılı için düzenlenen etkinlikte yapmış.

Sergey Şoygu müdahale sırasında, kendi kuşağının Sovyetler Birliği’nin geri döneceğine ve kimsenin gitmeyeceğine inandığını aktarıyor.

Sosyal medyada Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun Rusya Ukrayna savaşını kastederek, “Sovyetler Birliği’ni yeniden kuracağız” dediği iddia edildi.

rus savunma bakani sovyetler aciklama iddia

Şoygu’nun konuşması bağlamından koparılmış

Sergey Şoygu’nun bir konuşmasından alınan video kesitte Şoygu’nun “Bunların hepsi geçici. Sovyetler Birliği geri dönecek, kimse bir yere gitmeyecek ve barış ve uyum içinde yaşayacağız” dediği görülüyor

Ancak videonun kesilmesi, konuşmanın bağlamından koparıldığına işaret ediyor. Çünkü Şoygu’nun konuşmasını nerede yaptığı, öncesi ve sonrasında neler söylediğine dair bilgi yer almıyor.

Rus medyasını taradığımızda ise Şoygu’nun konuşmasına dair detayları görebiliyoruz. Russian Information Agency’nin (RIA) haberinde Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun Rusya’nın Gürcistan’a müdahalesinin 30. yılı için düzenlenen etkinlikte konuştuğu belirtilmiş

Şoygu, 14 Temmuz 1992’de Güney Osetya’da Rusya Federasyonu’nun “barışı koruma operasyonu” yapıldığını ve bunun ülke için kilit bir gelişme olduğunu belirterek konuşmasının devamında şunları söylemiş:

“O zamanlar, özellikle benim kuşağım, tüm bunların geçici olduğuna, ulusumuzun bir kez daha büyük ve güçlü olacağına, Sovyetler Birliği’nin geri döneceğine ve kimsenin gitmeyeceğine ikna olmuştuk. Herkes barış ve huzur içinde yaşayacaktı.” 

Şoygu, “Bütün bu olaylar gerçekten tarih olarak kaldığı ve bir daha asla tekrarlanmayacak” sözlerini de eklemiş.

Yani Şoygu konuşmasında günümüzden değil, geçmişten bahsediyor. Rusça anahtar kelimelerle aradığımızda Şoygu’nun yakın zamanda başka bir bağlamda benzer sözleri dile getirdiğine rastlanmıyor.

14 Temmuz 1992’de bağımsızlığını ilan eden Güney Osetya’da Rus ordusu ve Gürcistan askeri birlikleri arasında yoğun çatışmalar yaşanmıştı.

İddiayı Doğruluk Payı ve Newsweek de inceledi.