Rus kozmonotların Ukrayna’ya destek için sarı giysiler giydiği iddiası

Rus kozmonotların Ukrayna’ya destek için sarı giysiler giydiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Yetkililer iddiaları yalanladı.

Renkler aynı zamanda kozmonotların görev yaptığı kurumun da rengi.

Uzay kıyafetleri görevden aylar önce hazırlanıyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Bazı internet sitelerinde yer alan iddia göre, Uluslararası Uzay İstasyonu'na giden üç Rus kozmonot, Ukrayna’ya destek vermek için Ukrayna bayrağının renklerini taşıyan kıyafetler giydi. 

uzay kiyafet
Ukrayna ile Rusya arasında başlayan çatışmaların ardından 18 Mart 2022’de altı aylık görevleri için uzaya çıkan
Denis Matveyev, Oleg Artemyev ve Sergey Korsakov’un sarı uzay kıyafetleri giydiği görülebiliyor.

Sarı kıyafetler Ukrayna’ya destek için giyilmedi

Konu hakkında internette birçok bilgi mevcut. İlk olarak astronotların uzay görevleri boyunca giydikleri kıyafetlerin çok önceden tasarlandığını söylemek mümkün. Kozmonotların kıyafetleri yolculuktan altı ay önce Rusya Bilimler Akademisi tarafından ayrı ayrı dikiliyor. Yani savaş başlasa da başlamasa da giyilecek kıyafetler önceden belli idi. 

Ayrıca kozmonotların seçenekleri, dünyadaki sıradan bir insan kadar geniş değil. Kıyafetler detaylı şekilde incelenip, güvenlik ve hijyen gibi testlerden geçtikten sonra görevliler uzaya gönderiliyor. Yani kendileri bireysel tercihler yapamıyorlar.

Ekibin aileleriyle görüştüğü video konferans sırasında bu durum kozmonot Oleg Artemyev’a da sorulmuş. Artemyev ellerinde çok fazla sarı renkli kıyafet olduğunu ve bunları giymek zorunda kaldıklarını ifade etmiş

Rusya Federal Uzay Ajansı Roscosmos ise Telegram üzerinden konu hakkında bir açıklama yayınladı. Ajans, "iddiaları komik bulduğunu" dile getirerek kıyafetlerin üç kozmonotun çalıştığı Bauman Moskova Devlet Teknik Üniversitesi’nin renklerini temsil ettiğini açıkladı. Okulun logosunu da paylaşan ajans, “sarının sadece sarı olduğunusöyledi.

ukrayna kiyafet

Rus kozmonotlar daha önce benzer renkteki kıyafetleri giymiş. Görev ekibinde olan Artemyev 2015'te de sarı renkli kıyafet giymiş.

uzay sari

Bir ABD’li teyit sitesi Snopes da kozmonotların Ukrayna’ya destek vermek için sarı kıyafet giydiği iddiasının doğru olmadığını dile getirdi.

ABD uzayda görev yapan kişileri astronot olarak tanımlarken, Rusya aynı iş için kozmonot kelimesini kullanıyor. Bu soğuk savaş dönemindeki uzay çalışmaları rekabetinden gelen bir gelenek. Her ikisi de aynı işi yapan meslekler olsa da kelimeler arasında etimolojik farklılıklar bulunuyor