Rumeli Hisarı'na mescit yapıldığı iddiası

Rumeli Hisarı'na mescit yapıldığı iddiası

Doğru Doğru

Bulgular

Boğazkesen Fetih Mescidi’nin 2015 yılında ibadete açıldığını Diyanet TV’nin yaptığı haberden görmek mümkün.

Google Earth'te 2013 yılında hisara bakıldığında sahne görülebilirken 2016 yılında sahnenin yerinde mescit olduğu fark ediliyor.

Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada, eskiden konser ve gösteri alanı olarak kullanılan Rumeli Hisarı sahnesine mescit yapıldığı iddia edildi.

tweet iddia

Boğazkesen Fetih Mescidi’nin 2015 yılında ibadete açıldığını Diyanet TV’nin yaptığı haberden görmek mümkün. 24 Ağustos 2015 tarihli haberde Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan mescidin 18. yüzyılda meydana gelen bir deprem sırasında yıkıldığı, açık hava tiyatrosu ve sahne olarak kullanılan caminin ise Cumhurbaşkanlığının himayesinde yeniden inşaa edildiği ifade ediliyor. 

Boğazkesen Mescidi hakkında, "Osmanlı İstanbul'unun İlk Yapıları Hisarlar ve Mahalleleri" isimli kitapta da bazı bilgilere rastlanabiliyor. Kitapta Fatih tarafından yaptırılan mescidin 1509 yılında meydana gelen depremden zarar gördüğü ve 18. yüzyıldaki depremlerle beraber büyük hasarlar aldığı belirtiliyor. İkinci Mahmud döneminde onarım masrafının fazla olaması yüzünden yıkılması düşünlen mescidin 1958'de tamamlanan restorasyon sonrası açık hava sahnesi haline dönüştürüldüğü (sf. 231, 232) anlaşılıyor.

Rumeli Hisarı’na yapılan mescidin inşaatıyla ilgili haberlerin 2015 yılında birçok haber sitesinde yer aldığını da görebiliyoruz. Hürriyet, Sabah, BirGün, Odatv ve Ensonhaber gibi sitelere bakıldığında caminin yapılmasına ilişkin haberleri görmek mümkün.

Ayrıca, Google Earth kullanarak Rumeli Hisarı’nın farklı zamanlarda çekilen görüntülerini karşılaştırmak da mümkün. 2013 yılında hisara bakıldığında sahne görülebilirken 2016 yılında sahnenin yerinde mescit olduğu fark ediliyor.

google earth eskiden

Google Earth - 2013

google earth yeniGoogle Earth - 2016

Flickr isimli fotoğraf paylaşım sitesinde de yapının havadan fotoğraflanan bir görüntüsüne ulaşmak mümkün.

hisar yukaridan

Güncelleme: 05/12/2018

Boğazkesen Mescidi hakkında verilen bilgiler detaylandırıldı. Kaynaklar eklendi.