RTÜK'ten Nakşibendilik Sempozyumu'na kamu spotu izni

RTÜK'ten Nakşibendilik Sempozyumu'na kamu spotu izni

Doğru Doğru
Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

Sol Haber Portalı, T24 ve Sputnik gibi haber sitelerinde Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK), Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı tarafından 2-3-4 Aralık tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek olan Uluslararası Bahaeddin Nakşibendi ve Nakşibendilik Sempozyumu için kamu spotu yayınlanmasına izin verdiği yönünde haberlere yer verildi.

Habere göre, Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı, 2-4 Aralık tarihlerinde düzenlenecek “Nakşibendilik Sempozyumu” için hazırladığı reklam filminin kamu spotu olarak yayımlanması için 25 Ekim 2016’da RTÜK'e başvurdu. Başvuruda Aziz Mahmud Hüdai Vakfı’nın kuruluşu anlatılarak şöyle denildi:

2-3-4 Aralık 2016 tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi ve Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan Uluslararası Behâeddin Nakşibend ve Nakşibendilik Sempozyumu için hazırlanan reklam spotlarının televizyon ve radyoda yayınlanması süreden yemez yazısının alınması için tavsiye edilmesini arz ederiz.

naksibendi kamu spotu

\"Kamu yararı var\"

Yönetim kurulu üyesi Adem Ergül imzalı bu tavsiye talebi yazısı RTÜK İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanlığı tarafından değerlendirmeye alındı. Yapılan değerlendirme sonunda Daire Başkanı Dr. Mehmet Çakırtaş, sempozyum reklamının kamu spotu olmasında “kamu yararı” olduğu kanaatine vardı. RTÜK Üst Kurulu’na gönderilen 15 Kasım 2016 tarihli yazıda şöyle denildi:

Spot filmde 6112 sayılı Yasaya ve Kamu Spotları Yönergesine aykırı herhangi bir hususa rastlanmamış olup, spot filmin “Nakşibendilik Sempozyumu”nun tanıtımı için kamuoyunda bir farkındalık oluşturacağı ve yayın kuruluşlarına tavsiye edilmesinde kamu yararı olacağı düşünülmektedir.

naksibendi sempozyumu rtuk

RTÜK Üst Kurulu’nun gündeme aldığı bu talep için, üyeler İsmet Demirdöğen, Süleyman Demirkan ve Ersin Önger “hayır” oyu verirken, Üst Kurul Başkanı İlhan Yerlikaya, Esat Çıplak, Arif Fırtına, Hamit Ersoy, Nurullah Öztürk, Taha Yücel, Hamit Ersoy “evet” oyu verdi. Böylece “Nakşibendilik Sempozyumu” için hazırlanan reklam filminin kamu spotu olarak gösterilmesi oy çokluğu ile kabul edilmiş oldu. 

Kamu spotu olarak yayınlamasına karar verilen sempozyumun videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.