Rothschild ailesinin Covid-19 test kitlerinin patentini 2015 yılında aldığı iddiası

Rothschild ailesinin Covid-19 test kitlerinin patentini 2015 yılında aldığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Patentin başvurusu iddia edildiği gibi 2015 yılında yapılmamış. 2020 tarihli.

2015 olan tarih “Prioriteitsdatum” yani “öncelik tarihi” için. Öncelik tarihi ise patent aileleri arasında diğer düzenlemelerin tarihini görmeyi sağlıyor. Richard Rothschild ilk kez 2015’te başvuruda bulunmuş, ancak COVID-19 17 Mayıs 2020 tarihinde patent başvurusuna eklenmiş.

Patentlerin tarihleri için öncelik değil başvuru tarihinin dikkate alınması gerekiyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Dr. Fatih Erbakan, Rothschild ailesinin Covid-19 test kitlerinin patentini daha 2015 yılında aldığını iddia etti. Erbakan bu iddiası ile salgının seçkin ailelerce kasten dünyanın başına bela edildiğini savunuyor. 

murat akan tweet

Covid-19 başvuruya 2020 yılında eklenmiş

İddialarda yer verilen patente Hollanda kaynaklı resmi bir patent sitesi olan Espacenet üzerinden ulaşılabiliyor. US2020279585 (A1) numaralı patent başvurusunun adı ise “System and Method for Testing for Covid-19”, yani “Covid-19 Testleri için Sistem ve Metod.” Bu patent, hastalığın teşhisiyle alakalı. Başvuruyu Richard Rothschild yapmış.

onceki duzenlemeler

Önceki düzenlemeler.

Patent için 3 Ekim 2015 tarihinde başvurulduğu iddiası ise “Prioriteitsdatum” başlığı altındaki tarih dolayısıyla ortaya çıkmış. Ancak “Prioriteitsdatum” başvuru tarihi değil, öncelik tarihi demek. Öncelik tarihi, başvuru konusu patent dosyasında yapılan işlemleri görmeyi sağlıyor. Richard Rothschild ilk kez 2015’te başvuruda bulunmuş. Ancak bu başvuruda Covid-19 ibaresi geçmiyor. Covid-19 ise ilk kez 17 Mayıs 2020 tarihinde bu patent başvurularına eklenmiş. Yayın tarihi ise 3 Eylül 2020. Site üzerinde Covid-19 eklenmeden önce beş tarihin daha bulunduğu görülebiliyor. 

2020 tarihli patent basvurusu

Başvurunun giriş sayfası.

İddialarda patentin konusu olan testin satıldığı da öne sürülüyor, ancak ortada bir test kiti yok. Patent, telefon aracılığıyla kandaki oksijen oranı ve nabız gibi veriler derlenerek teşhis konmasını öngörüyor. 

Patent ve Covid-19 hakkındaki iddialar üzerine Hollanda Kurumsal Ajansı tarafından yapılan açıklamada, patentin Covid-19 için uzaktan tanı hakkı tanımadığını belirtilmiş. Yani patentin hedeflediği tanı sistemi, onaylanmış ya da kullanımda değil.

google patents covid test

Google Patents üzerindeki bilgiler.

Google Patents üzerinde de patent başvurusuyla ilgili bilgiler ile önceki versiyonların tarihlerine ulaşmak mümkün. Burada da 17 Mayıs 2020 tarihinde tekrar bir başvuru doldurulduğu ve patent durumunun hala “pending” yani “beklemede” olduğu görülebiliyor. Patent henüz onay almamış ve Covid-19 hastalığının teşhisi için kullanımda değil.

İddia daha önce Reuters ve Newtral tarafından da yanlışlanmıştı.

Güncelleme: 21/01/2021

Görsellerin boyutları güncellendi.