Sokak röportajındaki kişinin Suriyeli sığınmacı olduğu iddiası

Sokak röportajındaki kişinin Suriyeli sığınmacı olduğu iddiası

Bulgular

Suriyelilerle ilgili görüşlere yer veren 20 dakikalık sokak röportajının 19. dakikasında, kişinin Suriyeli sığınmacı gibi davrandığı anlaşılıyor.

Halkın Sesi TV, Temmuz 2019’da yayınlanan videonun açıklamasında taklidin sosyal deney için olduğunu belirtmiş.

Videonun 20 dakikalık kısmından, iki dakikalık kısmı montajlanarak dolaşıma sokulmuş.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Ağırlıkla Twitter üzerinden paylaşılan bir videoda gözüken kişinin Suriyeli olduğu iddia edildi. Kişinin Suriye’deki iç savaştan kaçtıktan sonra Türkiye’ye geldiği ve rahatça yaşadığını söylediği, etrafında biriken kalabalığın da sorular sorduğu görülüyor. 

Videoda sosyal deney yapılıyor

Videoyu tersine aradığımızda geçtiğimiz yıl 6 Temmuz 2019 tarihinde Halkın Sesi TV isimli YouTube kanalı tarafından yayınlandığındığı bilgisine ulaştık. Tamamı 20 dakika olan videonun açıklamasında, 24 Haziran yerel seçimlerinden sonra sokak röportajıyla Suriyeliler hakkındaki fikirlerin öğrenilmek istendiği yazıyor. Videonun altına yerleştirilen bir tür sayaç ile, sokakta konu hakkında "referandum" yapılıyor. 

“Suriyeliler Gitsinler mi Kalsınlar mı? Referandum yaptık, Suriyeli Geldi Ortalık Karıştı!” başlıklı videodaki kişinin sosyal medyada paylaşılan sözleri sarf ettiği görülebiliyor, ancak 19. dakikada aynı kişinin aksansız olarak “Neden kalıyorlar? Gitsinler” ifadelerini kullandığı görülüyor.

Yani sosyal medyada 20 dakika olan ve pek çok kişiye mikrofon uzatılan videonun iki dakikalık provokatif bir bölümü dolaşıma sokulmuş. Video açıklamasında da bir sosyal deney yapıldığı belirtilmiş.

suriyeli siginmaci

Kanal videonun bir bölümünde sosyal deney yapıldığını açıklamış 

Kanal tarafından yapılan ikinci açıklamada da kişinin bir sosyal deney için Suriyeli taklidi yaptığı yine ayrıca belirtilmiş; isminin Necdet olduğu ifade edilmiş. Konuya ilişkin, Doğruluk Payı ve Malumatfuruş da birer içerik yayınladı. 

analiz suriyeli siginmaci oldugu iddiasi 1


Yanlış bilgi Suriyelilere zarar veriyor

Konda araştırma şirketi 2016'da Suriyeli sığınmacılar hakkında bir kamuoyu yoklaması yapmış; sonuç bölümünde devletin konuyla ilgili bir strateji benimsemesi gerektiği ve belirsizliğin olumsuz etkisine işaret etmişti. 2019’da yayınlanan ve ilk araştırmaya referans veren barometrede de, son üç yılda Suriyelilerin aynı şehir, mahalle ve aile düzeyinde benimsenmesi kabulünün yarı yarıya azaldığı belirtilmiş.

Suriyeliler ile ilgili yanlış iddialar sık sık Teyit’in önüne de düşüyor ve bu tür iddialar mültecilere nefreti körükleyebiliyor. 

Güncelleme: 08/07/2021

Birinci bulgudaki taklit ifadesi değiştirildi.