Ronaldo’nun otellerini yeni koronavirüs nedeniyle hastaneye çevirdiği iddiası

Ronaldo’nun otellerini yeni koronavirüs nedeniyle hastaneye çevirdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Ronaldo’nun böyle bir açıklaması yok.

Ronaldo'nun rtaklarından Pestana Group’un yetkilileri iddiayı yalanladı.

Paylaşımı yapan ilk kaynaklar da haberi kaldırmış.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

İtalya’nın Juventus takımının oyuncusu Cristiano Ronaldo'nun, kendisine ait otelleri yeni koronavirüs (Covid-19) hastalarının tedavi edilmesi için hastaneye dönüştürmeye karar verdiği iddia edildi. Aynı iddiada doktorların maaşlarını Ronaldo’nun ödeyeceği de belirtildi. İçerik, yurtdışı kaynaklı haber sitelerinde yayılmaya başladıktan sonra, Türkiye’de Sputnik, Yeniçağ, NTV, Fanatik, T24, Milliyet ve Sözcü gibi haber sitelerinde "iddia edildi" diye verildi, Hürriyet'te ise doğrudan yer aldı.

ronaldohastane

Ancak Ronaldo’nun böyle bir açıklaması yok ve ortaklarından Pestana Group’un yetkilileri iddiayı yalanladı. Paylaşımı yapan ilk kaynaklar da haberi kaldırmış.

Ronaldo’nun böyle bir açıklaması yok 

Cristiano Ronaldo’nun sosyal medya hesapları kontrol edildiğinde, futbolcunun böyle bir açıklama yapmadığı görülüyor. Ronaldo izolasyon süreciyle ilgili kamuoyunu bilgilendirmiş, ancak otellerin hastaneye dönüştürülmesiyle ilgili bir paylaşım yapmamış. Ayrıca futbolcunun takımı Juventus’un da konuya dair bir açıklaması bulunmuyor. 

Ronaldonun tweeti 16.20.06

Otel yetkilileri iddiayı yalanladı 

Hırvatistan merkezli içerik üreten teyit sitesi Raskrinkavanje de konuyla ilgili bir analiz yayınladı. Analizde haberin, kaynağı olan İspanyol spor haberleri sitesi Marca’dan kaldırıldığı belirtildi. İddianın ortaya atıldığı sitelerden ilki olan Arena Desportiva da yanıldıklarını belirten bir açıklama yayınladı.

Hindistan merkezli teyit platformu Boom ise, Ronaldo’nun 2015’ten bu yana Portekiz’de ortaklarından olduğu Pestana Grup otel yetkilileriyle görüştü ve yetkililer iddiayı yalanladı.  

İddiaya dair otel yetkilileriyle görüşen bir diğer ekip ise AFP Fact Check oldu. Yetkililer, iddianın hatalı olduğu bilgisini paylaştı. 

Ronaldo Portekiz’de karantinada 

Ronaldo yaptığı son sosyal medya paylaşımında, takım arkadaşı Daniele Rugani’nin Covid-19 testinin pozitif çıkması sonucu İtalya’ya dönmeyeceğini ve kendisini karantinaya alacağını açıklamıştı. Ronaldo’nun Covid-19 pozitif olup olmadığı bilinmiyor. 

Sonuç olarak iddia yanlış. Ronaldo’nun otellerini hastaneye çevireceğini ortakları yalanladı. İddia yanlış bilginin en yaygın türlerinden uydurmaya örnek.