Ronaldo’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kitabıyla fotoğraf çektirdiği iddiası

Ronaldo’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kitabıyla fotoğraf çektirdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Ronaldo orijinal fotoğrafta başka bir kitap tutuyor.

Muhteşem Satrayni isimli Twitter kullanıcısı Ronaldo’nun bu fotoğrafına Nutuk’u yerleştirmiş, İBB de bu tasarımı paylaşmıştı.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Birçok sosyal medya kullanıcısı Cristiano Ronaldo’yu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Daha Adil Bir Dünya Mümkün” kitabıyla gösteren fotoğraf paylaştı.

ronaldo montaj kitap 2

Görsel Ronaldo’nun fotoğrafı montajlanarak hazırlanmış

Ronaldo, 26 Eylül 2020’de sosyal medya hesabından bir fotoğraf paylaştı. Fotoğrafta, Ronaldo’yu ‘’o poder da comunicação’’ (İletişimin Gücü) adlı kitapla görüyoruz. Bu fotoğrafa tersine arama yöntemiyle veya Google’da ‘’Ronaldo holding book plane’’ anahtar kelimeleriyle yapılacak aramayla ulaşılabiliyor.

İddia konusu olan fotoğraf, bu fotoğrafın montajlanmış hali. İki fotoğrafı yan yana koyduğumuzda kitaplar haricinde fotoğrafların aynı olduğunu görüyoruz.

ronaldo karsilastirmali

İddia konusu fotoğraf ve Ronaldo’nun paylaştığı orijinal kare

Ronaldo’nun fotoğrafı daha önce de montajlandı

Ronaldo’nun fotoğrafını daha önce de komik montajları ile bilinen Muhteşem Satrayni isimli Twitter kullanıcısı montajlamış, ünlü futbolcunun fotoğrafına Mustafa Kemal Atatürk’ün Nutuk’unu yerleştirmişti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi de kendi hesabından Nutuk’lu montajı paylaşmıştı. O olay İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde tartışmalara sebep olup ülke gündemini bir süre meşgul etmişti.

Ronaldo’nun fotoğrafının başka montajlı hallerine internette ulaşılabilir. Görsel, sosyal medyada daha önce de espri malzemesi haline geldi.