Romanya’nın aşılamayı ölüme neden olduğu için durdurduğu iddiası

Romanya’nın aşılamayı ölüme neden olduğu için durdurduğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Romanya aşılamayı tamamen durdurmadı. Aşılama yavaşladığı için aşı ithalatına ara verdi.

Ülkede aşılama bazı aşı merkezlerinde halen devam ediyor.

Hükümetin "aşılar öldürüyor" diye bir açıklaması yok. Aşıya teşvik girişimleri sürüyor.

Romanya’da aşılamanın yavaşlaması, yetkililere güvensizlik, aşı tereddüdü ve komplo teorilerine bağlanıyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir iddiaya göre Romanya aşılamayı, aşıların ölüme neden olmasını gerekçe göstererek tamamen durdurdu. Hükümetin “izole edilmeyen virüsün aşısı olmaz” dediği de öne sürülüyor. 

romanyadaasilamanintamamendurdurulduguiddiasi

Romanya aşılamayı değil, aşı ithalatını durdurdu

Her şeyden önce iddialara kaynak gösterilen haber, Romanya’da aşılamanın tamamen durduğu hakkında değil. UncutNews’in haberinde aşılama oranı azaldığı için Romanya’nın aşı ithalatını durdurduğu bilgisi yer alıyor. Haberde “aşıların öldürdüğü” gibi bir ibare yok ve diğer kaynaklarda da Romanya hükümetinin “izole edilmeyen virüsün aşısı olmaz” gibi bir açıklamasına rastlanmıyor. Koronavirüsün izole edildiği de biliniyor.

Romanya’da aşılama devam ediyor, ama aşılama hızı yavaşladığı için bazı aşı merkezleri geçici olarak kapatıldı. Romanya’nın Covid-19’a karşı Aşılama Faaliyetleri Ulusal Koordinasyon Komitesi yetkilisi, AFP’ye aşılama merkezlerinin kalıcı olarak kapatılmadığını, aşıya talebin artması durumunda yeniden açılacakları bilgisini verdi. Romanya’da halen faaliyette yüzlerde aşı merkezi var.

Romanya’da hükümet insanları aşıya teşvik girişimlerine de devam ediyor. 

Aşılamanın yavaşlaması tereddütten kaynaklı

Romanya’da  aşılama Haziran ayından itibaren yavaşlamaya başlamıştı. Ülkede Mayıs ayı ortasında günlük aşılama 120 binden fazlayken, bu sayı Haziran itibariyle günde 20 binin altına indi. Yetkililer merkezlerin yaklaşık yüzde 80’inde aşılamanın azaldığına işaret etmişti. 

Romanya Sağlık Bakanı Yardımcısı Andrei Baciu, aşı ithalatını askıya aldıklarını ve süresi dolan aşıların imha edileceğini açıklamıştı. Kalan bazı aşıların da başka ülkelere satıldığı belirtilmişti.

Romanya’da aşılamanın yavaşlaması, yetkililere güvensizlik, aşı tereddüdü ve komplo teorilerine bağlanıyor. Romanya nüfusunun üçte birinden fazlasının kararsız olduğu tahmin ediliyor. Ayrıca kırsal alanlarda aşılama oranlarının da düşük kaldığı belirtiliyor. Kırsal alanlarda altyapı ve personel yetersizliği de aşılamayı sekteye uğratıyor.

Romanya Avrupa Birliği ülkeleri arasında en az aşılama oranına sahip ülkelerden. 19 milyondan fazla nüfusu olan Romanya’da tamamen aşılanmışların oranı yüzde 27 kadar. 

ourworldindataromanyaasilamaoranlari

Romanya’da aşılanma oranları. Kaynak: Our World in Data.

Video 2017 yılından

Paylaşılan bir video ile de Romanya hükümetinin tüm aşı merkezlerini kapattığı ve vatandaşların yüzde 70'nin aşı olmayı reddettiği öne sürülmüş.

Ancak video aşı karşıtı bir eylemden değil; Romanya'nın başkenti Bükreş'te 2017 yılında yolsuzluğa karşı düzenlenen protestoyu gösteriyor. Romanya'da aşılamanın halen devam ettiğini, Aşılama Faaliyetleri Ulusal Koordinasyon Komitesinin internet sitesinde de görüyoruz. 29 Eylül tarihinde 60 binden fazla doz aşı uygulandığı bilgisi verilmiş.

Güncelleme: 07/10/2021

Romanya'da aşı merkezlerinin kapatıldığı iddiasıyla paylaşılan video eklendi.