⚠️ Hassas İçerik

Okumak üzere olduğunuz içeriğimiz hassas materyaller barındırıyor.

Bu öğeleri görüntülemek istiyor musunuz?

Barış Pınarı Harekatı sırasında öldürülen sivilleri gösteren video iddiası

Barış Pınarı Harekatı sırasında öldürülen sivilleri gösteren video iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video, Ağustos 2016’da Suriye ordusunun Haseke’de yapmış olduğu hava operasyonundan.

Video 2016’dan beri internette.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

9 Ekim 2019 tarihinde başlayan Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin yanlış paylaşımlar devam ediyor.

Twitter’da @oreseven4 adlı kullanıcıya ait hesaptan yapılan paylaşımda bir videonun, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin olduğu iddia edildi. Paylaşım 105 retweet, 75 de beğendi aldı ve 14 bin izlendi. 

rojava sivilpng

Ancak videonun Barış Pınarı Harekatı sırasında çekildiği iddiası doğru değil. Video, Ağustos 2016’da Suriye ordusunun Haseke’de yapmış olduğu hava operasyonundan. 

Video 2016’dan beri internette

Hava harekatında Suriye ordusu, Haseke’de ilk kez PYD’ye karşı savaş uçaklarını kullanmış ve YPG ile Demokratik Suriye Güçleri’nin merkezini bombalamıştı. 18 Ağustos’ta başlayan operasyonda çok sayıda sivilin de yaşamını yitirdiği bilgisi paylaşıldı. 

Video ise BBC’nin Suriye ekibinden Riam Dalatti’ye ait. Dalamatti, 19 Ağustos 2016 tarihinde yayımladığı gönderide Haseke’de hava saldırıları sayısının arttığını ve sivillerin hedef alındığını belirterek, bu operasyonla bağlantılı olarak iddia konusu videoyu tweetine eklemiş. Dolayısıyla, söz konusu videonun Barış Pınarı Harekatı ile ilgisi olamaz.

bbc rojavapng

Sonuç olarak, Barış Pınarı Harekatı’nda Rojava’da sivil ölümlerini gösterdiği iddia edilen ve çok sayıda paylaşım alan video, Barış Pınarı Harekatı’na ait değil. Görüntüler, Ağustos 2016’da Suriye ordusunun Haseke’de düzenlemiş olduğu hava operasyonundan.