Reuters’ın haber başlığında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı övdüğü iddiası

Reuters’ın haber başlığında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı övdüğü iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Reuters’ın internet sitesinde anahtar kelimelerle arama yapıldığında “Erdoğan, dünyayı telefonla yönetecek kadar güçlü” diye bir başlık atıldığına rastlanmıyor.

Teyit'in ulaştığı Reuters’dan bir gazeteci de, Reuters veritabanında böyle bir başlığın bulunmadığı bilgisini paylaştı.

Dünyanın çeşitli yerlerinden haberleri bir araya getiren bir veritabanı olan Factiva’da yapılan aramalarda da söz konusu başlığa ulaşılmıyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir iddiaya göre Reuters haber ajansı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında övgüyle “Erdoğan, dünyayı telefonla yönetecek kadar güçlü” başlığını attı. İddia ilk olarak 2019 yılında gündeme gelmişti.

iddia reuters erdogan basligi

Ancak iddia doğru değil. Reuters’ın Erdoğan’la ilgili iddiadaki gibi bir başlığı bulunmuyor. 

Reuters’ın veritabanında böyle bir başlık yok

İddiada yer alan cümleden seçilen kelimelerle Reuters’ın internet sitesinde bir arama yapabiliyoruz. “Erdogan”, “power” ya da “powerful” hatta “phone” kelimesini de ekleyerek yapılan arama sonuçlarında “Erdoğan, dünyayı telefonla yönetecek kadar güçlü” diye bir başlık atıldığına rastlanmıyor.

erdogan powerful phone search reuters

Teyit, konuyla ilgili Reuters’dan bir gazeteciye de ulaşarak Reuters veritabanında böyle bir başlığın bulunup bulunmadığı bilgisini aldı. Veri tabanında hem Türkçe hem de İngilizce anahtar kelimelerle yapılan aramalarda, iddiaya konu olan cümle, başlık ya da içerik bulunamadı. 

erdogan turkce reuters baslik 1

erdogan turkce reuters baslik

erdogan reuters sonuclar

2015 yılında bir haber başlığında Erdoğan için “strongman” yani Türkçe “güçlü adam” ifadesi kullanılmış. Ancak bu ifade övgü değil, eleştiri amaçlı, otoriterlik vurgusunu güçlendirmek için seçilmiş. Haberde 2015 yılında gerçekleşecek seçimler öncesi Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı sistemi hakkındaki çıkışları ve genel siyasi tutumları tartışılmış. Haber temelde anayasa değişikliğinin kuvvetler ayrılığını ortadan kaldırarak Erdoğan’ı “tek güçlü adam” yapma olasılığından bahsediyor. 

erdogan reuters strongman

erdogan strongman baslik

Dünyanın çeşitli yerlerinden haberleri bir araya getiren bir veritabanı olan Factiva'da Reuters kaynakları taranarak bir arama yapılabiliyor. Bu aramada da "erdogan and phone and strong", "erdogan and phone and power" "erdogan and call and power", "erdogan and call and world", "erdogan and phone and world", "erdogan and world and rule", "erdogan and world and govern" gibi anahtar kelimelerle yapılan aramada da, herhangi bir başlığa ulaşılamıyor. 

factiva erdogan strongman arama

factiva erdogan arama 2

Sonuç olarak Reuters haber ajansının Erdoğan’ı överek “dünyayı telefonla yönetecek kadar güçlü” başlığı iddiası doğru değil. Reuters’ın veritabanında böyle bir başlık bulunmuyor. İddia yanlış bilginin türlerinden uydurmaya örnek.