Restoranda kendisine saldıranları döven kadın garson videosunun gerçek olduğu iddiası

Restoranda kendisine saldıranları döven kadın garson videosunun gerçek olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video ile ilgili Çin basınındaki haberlerde, olayın ayrıntıları yer alıyor. Profesyonel dövüş sporcusu restoran sahibi kadın, bir gün önce yaşadığı bir olaydan esinle kaydı oluşturmuş.

Jiang Yuhuan adlı kadın, Ulusal Elite Tekvando Şampiyonası ile Shandong eyaletindeki dört ayrı şampiyonayı kazanmış.

Kadın Weibo hesabında videonun kendine ait olduğunu ve farkındalık yaratmak için kurgulandığını anlatmış.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Son haftalarda hemen hemen her sosyal medya platformunda karşımıza çıkan nefes kesici özsavunma sahnesi hakkında bazı şüpheler mevcut. 

Videoda kendisini taciz eden iki erkeği saniyeler içinde nakavt eden bir kadın restoran çalışanını izliyoruz. 

Video için Ekşi Sözlük’te bir başlık da açılmış. 

Video dikkatle izlendiğinde, gerçekten de bazı tuhaflıklar seziliyor. Kadın çok iyi dövüşüyor ve ilk adama vururken ikincisi hiçbir şey yapmadan sırasını bekliyor. Restoranda başka kimse yok ve bu iki kişi masadaki içkilerin tümünü bitirmiş olsa ayakta duramıyor olmaları gerekirdi. 

Peki bütün bu tutarsızlıklar, videonun gerçek bir olaydan ziyade, önceden kurgulanmış bir sahneyi gösterdiğine işaret ediyor olabilir mi? 

Video ile ilgili elimizde birkaç bilgi var: Videoda görünen kişiler Asyalı ve kayıt tarihi 9 Ekim 2020. 

Bu bilgilerden yola çıkarak tersine görsel arama sonuçlarını daraltabiliriz. 

Videodaki sahne gerçek bir olaydan esinle kurgulanmış

Videodan aldığımız ekran görüntülerini Google görsellerde arattığımızda, Çin kaynaklı ve 11-12 Ekim 2020 civarı tarihli birçok habere rastlıyoruz. Bunlardan bazıları olay hakkında net bilgiler aktarıyor

Buralarda anlatılana göre, olay bir “yeniden canlandırma”. Gördüğümüz kadın Çin’in Shandong eyaletindeki Jinan’da bulunan bir restoranın sahibi. Kadın video internette viralleştikten sonra bir açıklama yaparak, bunun bir gün önce yaşanan gerçek bir olaydan esinlenmiş bir canlandırma olduğunu söylemiş. 

Bir gün önce restorana gelen iki kişi kadını rahatsız etmiş. Ancak erkeklerden biri özür dileyince konu kapanmış. Ancak kadının öfkesi dinmemiş ve olay bir kez daha yaşanırsa neler olabileceğini göstermek ve biraz da hemcinslerini özsavunma konusunda cesaretlendirmek için kaydı oluşturmaya karar vermiş. 

Haberlerde kadının adının Jiang Yuhuan ve kendisinin profesyonel bir dövüşçü olduğu da yazıyor. Hatta Ulusal Elite Tekvando Şampiyonası ile Shandong eyaletindeki dört ayrı şampiyonayı da kazanmış. 

restoranda kendisine saldiranlari doven kadin kanit 2

Haberde kadına ait olduğu söylenen görsellerde bir Weibo kullanıcı adı gözüküyor. Ancak okunması zor. Haberlerde yer alan ismi (姜玉环) kullanıp Weibo’da arattığımızda, restoran sahibi kadının profiline ulaşıyoruz. J Jiang Yuhuan, burada kendini 2014 Ulusal Tekvando Elit Kadınlar Ekibi Şampiyonu olarak tanıtmış. 

Doğrulama organizasyonu Fatabyyano’nun ulaştığı ilgili paylaşımına göre, hesabında videonun kendine ait olduğunu söylemiş ve meseleyi özetlemiş de. 

restoranda kendisine saldiranlari doven kadin kanit 3“Videodaki kız benim ve sahneyi ben kurguladım. Videodaki kareler, herkese nasıl içileceğini anımsatmak için. Şans eseri çok fazla ilgi gördü, bu yüzden biraz şaşkınım da”