Renkli ışıklar saçan meme implantının gerçek olduğu iddiası

Renkli ışıklar saçan meme implantının gerçek olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Led ışıklı silikon meme implantı, bir 1 Nisan şakası. Gerçekte böyle bir ürün yok.

YouTube’a yüklenen videonun açıklamasında da ürünün şaka olduğu yazıyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan gönderilerde, led ışıklar saçan meme implantı videosunun gerçek olduğu sanıldı. Hızla yayılan iddiayı kısa süre içinde bazı haber siteleri de paylaştı.

fotograf ledli meme silikonu iddiasi

Ürün 1 Nisan şakası için tasarlanmış

Videonun üzerinde yer alan “lumen” kelimesiyle kilit kelimeleri arama motorlarında arattığımızda, Lucerne Clinic markasının internet sitesinde bu ürünün 1 Nisan şakası olarak tasarlandığını görüyoruz. Gerçekte böyle bir ürün yok.

fotograf lumen saka

Lucerne Clinic, İsviçre'nin Luzern şehrinde bulunuyor; meme büyütme ve küçültme gibi işlemler yapıyor. Instagram hesabında da ledsiz gerçek meme implantlarıyla yaptıkları işlemler var. Ledli meme implantı şakasını, tanıtım amaçlı olarak 1 Nisan’da duyurmak üzere hazırlamışlar.

İsviçreli markanın hazırladığı 1 Nisan 2021 tarihli basın bildirisinde de bu ürünün şaka olduğunu anlayabileceğimiz bazı ipuçları var: İilk impantın yapılması için seçildiği söylenen hasta Francesca Morgese’nın 2020'de İsviçre'deki El Soltero komedi şovunun galibi olduğu gibi...

Lucerne Clinic’ten Dr. Jürg Häcki, YouTube'daki videoda şakanın bir parçası olarak led ışığın memeye dokunulduğunda yandığını, ışıklı implant takılan kişinin telefonu çaldığında bildirim olarak memelerin renginin değiştiğini anlatıyor.

Dr. Jürg Häcki’nin ledli memelerin geceleri tuvalete giderken koridoru ya da bisikletle eve dönerken yolu aydınlatmak için kullanılabileceğini söylemesi de, söz konusu tasarımın bir şaka olduğuna işaret ediyor.

YouTube’a yüklenen videonun açıklamasında da ürünün şaka olduğu yazıyor.

Dr. Jürg Häcki aktör değil, kliniğin kurucusu.

Giyibilir sağlık teknoloji ürünleri gün geçtikçe gelişim gösterse de, dokunulduğunda yanıp sönen ledli meme implantları henüz gerçek değil.