Reklam Arap ülkelerinden değil Trabzon’dan ve 2015’e ait

Reklam Arap ülkelerinden değil Trabzon’dan ve 2015’e ait

Yanlış Yanlış

Bulgular

Reklamın 2015'te Trabzon'da yer aldığı doğrulanabiliyor.

Reklam Sürmene değil Uzungöl ile ilgili.

Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

Sürmene’de 7 Ocak’ta çıkan yangının ardından sosyal medyada paylaşılmaya başlanan bir reklam afişinin, Katar ve Suudi Arabistan’da otobüslerde yer aldığı iddia edildi.

satilik trabzon sehri

surmeneden sonra ortaya cikti iddiasi

Üzerinde Arapça ve İngilizce olarak “Satılık” “Dairenizi şimdi tutun” ve “Trabzon şehri” ifadelerinin yer aldığı reklam afişinin Sürmene’deki yangınla bağlantılı olduğu ve yangından hemen sonra ortaya çıktığı da iddialar arasında yer aldı.

Reklam Trabzon'da yayınlandı

İddialar üzerine bazı sosyal medya kullanıcıları, paylaşılan afişlerin eski olduğunu ve Trabzon - Yomra yolu üzerinde yer aldığını belirtti. Trabzon’da yaşayan ve Teyit'e afişlerin eski olduğunu belirten görgü tanıkları, afişin Trabzon-Yomra yolu üzerindeki Trabzon Cevahir Outlet yakınında bir reklam panosunda yer aldığını söyledi.

kasir yapi bilboard

Haziran 2015 tarihli Google sokak görüntüsü

Google sokak görünümünde Haziran 2015’teki görüntüsü bulunan reklam panosunda “Kasır Yapı” reklamının yer aldığını görmek mümkün. Sosyal medyada iddialara konu olan reklamın yer aldığı reklam panosunun direkleri ile karşılaştırıldığında da reklamın aynı reklam panosunda yer almış olduğu söylenebilir.

kasir yakin

Haziran 2015 tarihli Google sokak görüntüsü

karsilastirma afisSosyal medyada dolaşan fotoğraf

Konum tabanlı sosyal paylaşım sitesi Foursquare’de Eylül 2015’te Trabzon Cevahir Outlet’te check-in yapan bir kullanıcının paylaştığı fotoğraf da hem reklam panosunun konumunu hem de reklamın yine Kasır Yapı’ya ait olduğunu doğruluyor.

\"karsilastirma-check-in-fotograf\"

Eylül 2015 tarihinde Foursquare’e yüklenen fotoğraf

\"ergul-karsilastirma\"

Haziran 2015 tarihli Google sokak görüntüsü

Twitter kullanıcısı Ömer Sümer de 24 Eylül 2015'te aynı yerde çektiği fotoğrafı teyit.org'a gönderdi.

\"omer-sumer-trabzon\"

Görgü tanıklarının ifadeleri, yerel basından edindiğimiz bilgiler ve sosyal paylaşım sitelerinde yer alan yukarıdaki paylaşımlar gösteriyor ki afişin Katar ya da Suudi Arabistan’da yer aldığı iddiaları ve Sürmene’deki yangının ardından asıldığı iddiaları gerçeği yansıtmıyor.

Ayrıca reklam panosunda “Satılık Trabzon şehri” yazdığı iddiaları da doğru değil. Foursquare’e yüklenen fotoğrafta daha net gözüken yazılarda “4 Sale” yani “Satılık” yazısı yer alıyor.

Sürmene’yle ilgili değil, reklamda Uzungöl yer alıyor

Ayrıca reklamda yer alan ve üzerinde “Trabzon city” yazısı bulunan fotoğraf Sürmene’de yanan Çamburnu ormanlık alanına değil, Çaykara ilçesine bağlı Uzungöl’e ait.

\"sale-trabzon-city

Kasır Yapı’nın Yalıncak ve Pelitli’deki devam eden projelerinin yanı sıra Trabzon’da daha önce gerçekleştirdiği projelerine ilişkin daha detaylı bilgiye internet sitelerinden ulaşabilirsiniz.

Güncelleme: 13/01/2017

Ömer Sümer'in gönderdiği fotoğraf eklendi.