Referanduma evet kampanyası için gazetede iş ilanı yayınlandı iddiası

Referanduma evet kampanyası için gazetede iş ilanı yayınlandı iddiası

Doğru Doğru

Bulgular

İlan Hürriyet gazetesinin yaklaşık 23 ilde dağıtılan Çukurova - GAP ekinin 16 Şubat 2017 tarihli nüshasında yer alıyor.

İlan Anayasa ve Hukuk Platformları Konseyi tarafından verilmiş.

Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

Yeni Çağ, Evrensel, Gazete Yolculuk, T24 gibi haber sitelerinde yer alan bir haberde, Hürriyet Gazetesi’nin Çukurova-GAP ekinde, referandum için yürütülmekte olan “Evet” kampanyası için iş ilanı yayınlandığı iddia edildi.

Başvuru merci olarak Anayasa ve Hukuk Platformları Konseyi’nin iletişim bilgilerinin yer aldığı iş ilanında “Referanduma evet, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” kampanyası için danışmanlar ve propagandistlerin arandığı belirtildi.

is ilani tweet

Haber sitelerinde yer alan ve sosyal medyada konuşulan iddia doğru. Hürriyet gazetesinin yaklaşık 23 ilde dağıtılan Çukurova - GAP ekinin 16 Şubat 2017 tarihli nüshasında yer alan iş ilanı metninde şu ifadelere yer verildi:

“Anayasa Demokrasi Konseyimize cazip maaşlı+yol+konaklama dahil 81 ilde tüm ilçelerde referanduma evet- cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi kampanyalarımızda aktif görev alabilecek siyaset Bilimcileri, sosyolog, felsefeci, akademisyen, teorisyen, propagandistler, reklam tanıtım görevlileri, metin yazarları bayan, bay uzmanlar, danışmanlar alınacaktır”

hurriyet cukurova 16 02 2017 referandumBüyütmek için tıklayın.

Anayasa ve Hukuk Platformları Konseyi, internet sitesinde vizyonunu şöyle açıklıyor: “Devletin yetersiz kaldığı hizmetleri (demokrasi, hukuk, anayasa, sağlık, ulaşım, tarım, hayvancılık, eğitim, istihdam, enerji vb. hizmetlerinde) halkın yararına bilimsel, objektif, yasalara ve çevreye saygılı olmak kaydıyla çalışmalar yapmaktır.”