Recep Tayyip Erdoğan'ın Fethullah Gülen'in elini öptüğünü gösteren fotoğraf iddiası

Recep Tayyip Erdoğan'ın Fethullah Gülen'in elini öptüğünü gösteren fotoğraf iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Fethullah Gülen’in elini öptüğünü gösterdiği iddia edildi.

Sosyal medyada hızla yayılan fotoğraf, Facebook’ta Meral Akşener Sosyal Medya isimli sayfada 2 bin 900 beğeni alıp, 3 bin 728 kere paylaşılırken; kişisel bir hesaptan paylaşılan aynı iddia, 2 bin 600 beğeni ve 140 bin paylaşım aldı. Karanlıktaki Aydınlık isimli sayfa tarafından 17 Temmuz 2017’de Facebook’a yüklenen fotoğraf, 2 bin 900 beğeni almış ve 32 bin 106 kere paylaşılmıştı. Fotoğraf Instagram’da ise 4 binden fazla beğeniye ulaştı.

erdoganin gulenin elini optugu iddiasi 1024x630

Ancak fotoğrafın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Fethullah Gülen’in elini öptüğünü gösterdiği iddiası doğru değil. Görsele Fethullah Gülen’in kafası montajlanmış. Erdoğan, fotoğrafta Marmara Üniversitesi’nin Kurucu Rektörü Prof. Dr. Orhan Oğuz’un elini öpüyor.

Elini öptüğü kişi Marmara Üniversitesi Kurucu Rektörü Orhan Oğuz

Recep Tayyip Erdoğan’ın, Fethullah Gülen’in elini öptüğünü gösterdiği iddia edilen fotoğraf, 2008 yılında, Yeni Şafak, Sabah, Haber Aktüel, Haber 3, Haber Vaktim gibi internet haber portallarında kullanılmıştı. Haberlerde, Marmara Üniversitesi 2008-2009 eğitim öğretim yılı açılışı sırasında Recep Tayyip Erdoğan ve Prof. Dr. Orhan Oğuz’un birlikte çekildiği bir fotoğraf olduğu görülebiliyor.

erdogan orhan oguz elini operken 549x1024

İddia edilen fotoğraf ve gerçek fotoğraf karşılaştırıldığında, iddia fotoğraf üzerindeki montaj; çevredeki diğer kişiler de dikkate alındığında fark edilebiliyor.

karsilastirmali gorsel 549x1024

Erdoğan, katıldığı etkinlikte yaptığı konuşmada şunları dile getirmişti:

Bizim toplumumuzda el öpme alışkanlığı var, ileri gidip ayak öpenler de vardır. El öptürmeyi sevmem. 3 kişinin elini öpün derim, babanız, anneniz, hocanız. Bunun dışında asla.

Erdoğan’ın açılış törenindeki diğer fotoğrafları;

erdoğan 2erdoğan 1