Recep Tayyip Erdoğan'ın Abdullah Öcalan resmi önünde poz verdiği iddiası

Recep Tayyip Erdoğan'ın Abdullah Öcalan resmi önünde poz verdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Fotoğrafın orijinalinde Abdullah Öcalan resminin olduğu yerde Atatürk portresi bulunuyor.

Görüşmeye ilişkin yapılan haberlerden de başka fotoğraflara ulaşılabiliyor.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gelen fotoğrafın, Recep Tayyip Erdoğan’ın Abdullah Öcalan resmi önünde poz verdiğini gösterdiği iddia edildi. Facebook’ta bir kullanıcı tarafından 31 Ağustos 2018 tarihinde paylaşılan fotoğraf şimdiye kadar 23 bin kez paylaşıldı.

Fotoğrafta Recep Tayyip Erdoğan’ın yanında İbrahim Tatlıses, Barzani ve Şivan Perver’in olduğu da fark ediliyor.

iddianin facebook kaynaği

Ancak, fotoğrafın Recep Tayyip Erdoğan’ın Abdullah Öcalan resmi önünde poz verdiğini gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğrafta bulunan Abdullah Öcalan resmi montajlanmış. Fotoğrafın orijinalinde Abdullah Öcalan resminin olduğu yerde Atatürk portresi bulunuyor.

Fotoğraf montajlanmış

İddia konusu olan fotoğraf, tersine görsel arama tekniği ile aratıldığında karşımıza fotoğrafın Getty Images’ta bulunan orijinal hali görseli çıkmakta. Fotoğraf, 16 Kasım 2013 tarihinde Anadolu Ajansı tarafından kaydedilmiş.

gettyimages orijinalresim

BBC Türkiye, Hürriyet, Posta ve Habertürk gibi haber sitelerinde yer alan haberlerde iddia konusu fotoğrafın orijinal haline ulaşılabiliyor. Fotoğrafın aynı gün içerisinde farklı açıdan çekilmiş halleri, Habertürk’te bulunan “Barzani ve Şivan Perver Türkiye’ye giriş yaptı” başlıklı haberde görülebilir. Bu fotoğraflarda arka planda bulunan Atatürk portresini görmek mümkün.

Perver ve Erdoğan 1

erdogan barzani perwer ve tatlises valilik 5315417_8425_o

Sonuç olarak Recep Tayyip Erdoğan’ın Abdullah Öcalan resmi önünde poz verdiği iddiası doğru değil. Fotoğrafta bulunan Abdullah Öcalan resmi fotoğrafa sonradan eklenmiş. Söz konusu iddia, sosyal medyada en yaygın yanlış bilgi türlerinden olan “manipülasyon”a örnek gösterilebilir.