Putin’in 'Sadece Türkiye’ye gaz vereceğiz' dediği iddiası

Putin’in 'Sadece Türkiye’ye gaz vereceğiz' dediği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Rusya Başkanı Putin’in açıklamasında altyazı değiştirilmiş.

Kremlin’in yayınladığı konuşmanın tam metninde videodaki gibi bir açıklama yok.

Putin'in açıklamalarına yer veren haber sitelerinde iddiadaki cümleler geçmiyor.

Rusya-Ukrayna savaşıyla beraber Avrupa ülkeleri ile Rusya arasındaki enerji krizi devam ediyor.

TikTok’tan yayılan videoda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yaptığı bir konuşma paylaşılıyor. Videoya göre "Putin Rusya’nın doğalgazı sadece Türkiye’ye vereceğini ve batılı ülkelerin muhatabının artık Türkiye olduğunu” söylüyor. 

putin sadece turkiyeye gaz verecegiz

Konuşmanın alt yazıları değiştirilmiş

İddiaya konu olan videoda Putin’in Russian Energy Week 2022 isimli bir forumda konuştuğu görülüyor. Konuyla ilgili bir arama yapıldığında toplantıların 12-14 Ekim 2022’de düzenlendiği anlaşılıyor. Toplantıda Putin de konuşmuş.

Rusya devlet başkanının bu forumda yaptığı konuşmayla ilgili bir arama yapıldığında açıklamalarının tamamına Kremlin’in resmi sitesinden ulaşılabiliyor. İddia altyazıya göre Putin, “Dünya pazarları artık Türk Akımı projesine yönelecekler. Sadece Türkiye’ye gaz vereceğiz. Türk Akımı projesine tam destek veriyorum. 14 milyar metreküp gazı Mavi Marmara akımına aktaracağım. Batılılar şimdi onlar düşünsün. Elimdeki tüm gazı Baltık Denizi dibinden Karadeniz’e taşıyacağım. Batı bir şey isteyecekse muhatapları artık Türkiye” diyor. Ancak konuşma incelendiğinde söz konusu ifadelere rastlanmıyor. Metnin Rusça versiyonunda da bu ifadeler yok

Putin konuşmasında ülkesinin Türk Akım ve Mavi Akım boru hatlarıyla Türkiye’ye gaz tedarik etmeyi sürdürdüğünü belirtiyor ve  “Kuzey Akım boru hatları üzerinden yani Baltık Denizi üstünden gönderilemeyen kayıp miktar gazın yönünü değiştirerek Karadeniz’e yönlendirebilir ve burayı Rus gazının ana tedarik hattı hâline getirerek doğalgazımızı Avrupa’ya Türkiye üzerinden iletebiliriz. Ve tabii ki ortaklarımız da bunu isterlerse Avrupa için Türkiye’de çok büyük bir gaz dağıtım merkezi oluşturmuş oluruz” ifadelerini kullanıyor.

putin aciklama turkiye kismi

Nitekim Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de Putin’in teklifini değerlendirmek için erken olduğunu ve bu tarz uluslararası projelerde teknik, ticari ve hukuki açıdan değerlendirme ve fizibilite çalışması yapılması gerektiğini dile getirmiş.

Putin’in açıklamalarında bahsettiği, Türkiye’nin Avrupa’ya gaz tedariğinde dağıtım merkezi olabileceği teklifi birçok habere de konu oldu. Bu haberlerin metninde de iddiadaki gibi cümlelerin yer almadığı görülüyor. Açıklama farklı ülke haber merkezlerinde de geniş yer buldu. Washington Post, Reuters, Al JazeeraNikkei borsasının haber sitesinde Putin’in açıklamalarından bahsedilirken iddiadaki altyazıların var olmadığı görülebiliyor. 

İddia paylaşımdaki videoda, İhlas Haber Ajansı’nın amblemini görmek de mümkün. Yine İhlas Haber Ajansı’nın resmi web sitesinde konuyla ilgili habere bakıldığında iddiadaki açıklamalara rastlanmıyor.

Rusya Devlet Başkanı bu açıklamalardan birkaç gün sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la Astana'da bir araya geldi. İkili görüşmenin hemen öncesinde Putin "Gaz tedarikinde Türkiye en güvenli güzergâh haline geldi. Avrupa'dan çok daha güvenli bir güzergâh haline geldi. Türkiye'de büyük bir ikmal merkezi kurabiliriz" açıklamasını yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise çalışmanın kendilerine sunulacağını ve sonra adım atılacağını ifade ederken merkez için en uygun yerin Trakya olduğunu belirtti.