Putin'in dünyanın en iyi liderleri arasında Erdoğan'ı gösterdiği iddiası

Putin'in dünyanın en iyi liderleri arasında Erdoğan'ı gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Vladimir Putin ve gazeteci Keir Simmons’un konuşmalarına Türkçe altyazı uydurulmuş.

Putin ve Simmons konuşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adı geçmiyor.

Sosyal medyada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bir gazetecinin sorularını yanıtladığı, Türkçe altyazılı bir video paylaşıldı. 

İddia videodaki Türkçe altyazıda gazeteci Putin’e “Acaba size göre, kendiniz hariç dünyanın en güçlü devlet başkanlarından bahsedebilir misiniz?” diyor.

putin altyazi 1

İngilizce konuşan gazeteciye Rusça cevap veren Putin’in cevabı Türkçe’ye şu şekilde çevrilmiş: “Kendimi dışında tutacağım bir liste yapacaksam eğer Doland Trump, Angela Merkel, bu liderleri dünyanın en iyileri arasında gördüğümü söyleyebilirim.” 

Araya giren gazeteci “Erdoğan, sanırım onu bu listeye eklemeyi unuttunuz?” dediğinde Putin, “Hayır, onu benimle beraber listeden çıkardım” cevabını veriyor. 

Görüntüler 2021’deki bir röportajdan alınmış

Videodan alınan ekran görüntüleriyle Yandex’te tersine görsel arama yaptığımızda news.pn adlı haber sitesindeki bir habere ulaşıyoruz. Haberde videonun 11 Haziran 2021’de NBC News’ten Keir Simmons’un Putin ile Moskova’da yaptığı röportajdan alındığını anlıyoruz. 

Google’da “Keir Simmons Putin NBC” kelimeleriyle arama yaptığımızda röportaj videosunun tamamına ulaşıyoruz. Putin’in ve Simmons’un giydiği kıyafetlerin aynı olması, NBC News için yapılan röportajdan alındığına işaret eden başka bir nokta. 

Viral videoda Simmons İngilizce olarak Perhaps within months, to supply Iran with an advanced satellite system enabling Tehran to track military targets. Is that true?cümlesini kuruyor. Videoda bu cümleyi taradığımızda videonun 20 ve 35. saniyeleri arasında bu cümlenin kurulduğunu görüyoruz. 

Simmons’un cümlesinin tam hali şöyle: “Some news from the U.S. just today in the u.s it's reported that Russia is preparing perhaps within months to supply Iran with an advanced satellite system enabling Tehran to track military targets. Is that true?” 

Simmons bu cümlesiyle, Rusya’nın belki de aylar içinde İran'a Tahran'ın askeri hedefleri takip etmesini sağlayan gelişmiş bir uydu sistemi sağlamaya hazırlandığına dair ABD’den haberler olduğunu ve bunun doğru olup olmadığın Putin’e soruyor. 

Putin verdiği cevabın İngilizcesine videodan ulaşıyoruz: “Would you mind repeating question again, what kind of facilities” Putin bu cevapla, “Soruyu tekrarlar mısınız, ne tür imkanlar” demek istiyor. 

Altyazılar uydurma

Viral olan videoda belirtildiği gibi sözler videonun orijinalinde yer almıyor. NBC News Youtube kanalında 15 Haziran 2021’de yayınlanan 1 saat 22 dakika uzunluğundaki videonun transkript bölümünde “Erdoğan” kelimesiyle arama yaptığımızda herhangi bir sonuca ulaşamıyoruz. 

“Turkey” kelimesiyle video transkriptinde arama yaptığımızda ise, Putin’in İdlib bölgesindeki Türk birliklerinin Suriye-Türkiye sınırı etkin bir şekilde kontrol ettiğini aktardığı cümlesine ulaşıyoruz. 

Viral olan videoda Putin’in Erdoğan’ı dünyanın en iyi liderleri arasında söylediğine dair herhangi bir cümle bulunmuyor. 

Kişi ya da karakterlerin görüntülerine uydurma altyazı eklemek sosyal medyada sık karşılaşılan yanlışlardan biri. Teyit şimdiye kadar bu konuda birçok iddiayı yanlışladı.