Pulitzer ödüllü gazeteci Alex Jones'un Trump'a küfür ettiği iddiası

Pulitzer ödüllü gazeteci Alex Jones'un Trump'a küfür ettiği iddiası

Yanlış Yanlış
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve Haber 7, Cumhuriyet, Sabah, Yeni Akit, Mynet, Türkiye Gazetesi, İnternet Haber gibi haber sitelerinde yer alan bir videoda, Pulitzer Ödüllü gazeteci Alex Jones’un ABD Başkanı Trump’a küfür ettiği iddia edildi. Videoda ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye’yi bombalamasının ardından saldırıya tepki gösteren gazetecinin sinirlenerek masayı yumrukladığı ve birtakım küfürler ettiği görülebiliyor.

trump küfür alex josen

Karışıklık isim benzerliğinden

Ancak videonun, ABD Başkanı Trump’a küfür eden Pulitzer Ödüllü gazeteci Alex Jones’u gösterdiği iddiası doğru değil.

alex jones world map2

Videodaki isim Amerika’da radyo programları yapan gazeteci Alex Jones. Komplo teorileriyle ünlenen bir isim olan Jones’un resmi Twitter hesabına ulaşmak mümkün. Yine kendisinin yaklaşık 2 milyon takipçili YouTube kanalına da ulaşılabiliyor.

Diğer gazeteci Alex S. Jones, 1987 yılında Pulitzer Ödülü’ne layık görüldü

“Özel Rapor” dalında “The Fall of the House of Bingham” haberiyle 1987 yılında Pulitzer kazanan gazeteci ise 1946 doğumlu Alex S. Jones.

Alex_Jones_Shorenstein_Center 945x1024

Pulitzer Ödüllü gazeteci Alex S. Jones’un, Joan Shoretein Basın ve Politika Merkezi’nin direktörü olarak da görev yapmaya devam ettiği görülebiliyor.

Ayrıca Jones’un 2016 yılında yaptığı bir konuşması izlendiğinde kendisinin Trump’a küfür eden gazeteci olmadığını, hatanın isim benzerliğinden kaynaklandığını söylemek mümkün.