PTT'nin personel alımı çekilişine katılmak için paylaşılması gereken görsel iddiası

PTT'nin personel alımı çekilişine katılmak için paylaşılması gereken görsel iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

PTT’nin personel alımına ilişkin çekilişe katılabilmek için görselin beğenilip, paylaşılması gerektiği doğru değil.

Görselde yer alan imzalara bakıldığında yazar Sabahattin Ali ve Hüseyin Nihal Atsız yazan sahte bir görsel olduğu anlaşılabiliyor.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada dolaşımda olan bir görselle, PTT’nin 2 bin personel alımı yapacağı ve iş sahibi olmak için görselin beğenilip, paylaşılması gerektiği iddia edildi. Görselin sağ üst köşesinde İŞKUR’un logosu da yer alıyor. Ayrıca sonuçların 10 Ağustos 2018 tarihinde açıklanacağı da belirtiliyor.

Facebook’ta bir kullanıcı tarafından paylaşılan bu görsel 49 bin paylaşım, 2 binden fazla beğeni aldı.

ptt iskur 2000 personal alimi paylasimi

Ancak, PTT’nin personel alımına ilişkin çekilişe katılabilmek için görselin beğenilip, paylaşılması gerektiği iddiası doğru değil. Görselde yer alan PTT Genel Müdürlüğü ve İşkur Genel Müdürlüğü isim ve imzalarına bakıldığında yazar Sabahattin Ali ve Hüseyin Nihal Atsız yazan sahte bir görsel olduğu anlaşılabiliyor.

Genel Müdür isimlerinde Sabahattin Ali ve Nihal Atsız yazıyor

Sosyal medyada dolaşımda olan görsele detaylı bir şekilde bakıldığında, PTT Genel Müdürlüğü ve İşkur Genel Müdürlüğü isim ve imzalarında Sabahattin Ali ve Hüseyin Nihal Atsız yazdığı görülebiliyor.

sabahattin ali nihal atsiz mzalari

İki ismin de Türkiye edebiyat tarihindeki önemli yazarlar olması belgenin mizah amaçlı hazırlanmış olabileceğine ilişkin önemli ipuçları veriyor. 1948 yılında hayatını kaybeden Sabahattin Ali, Kürk Mantolu Madonna, Kuyucaklı Yusuf gibi kitaplarının yazarıdır. 1975 yılında hayatını kaybeden Hüseyin Nihal Atsız’ın ise Türkler'in tarihini konu edinen eserleri bulunmaktadır.

Ayrıca Sabahattin Ali ve Nihal Atsız’ın imzaları internette aratıldığında görselde yer alan imzalara ulaşılabiliyor.

PTT’nin şu anki Genel Müdürü’nün adı Kenan Bozgeyik, İşkur Genel Müdürü’nün adı ise Cafer Uzunkaya.

PTT’nin İnsan Kaynakları’yla ilgili duyuruların yapıldığı internet sitesine bakıldığında ise böyle bir belgeye rastlanmıyor. Personel alım koşulları, personel alımı sınavları ve sonuçlarına ilişkin bütün bilgilere bu site üzerinden ulaşılabiliyor.

Görsel daha önce de paylaşılmıştı

İddiada yer alan görsel daha önceki bir tarihte de paylaşılarak sosyal medyada yaygınlaşmıştı. KPSS isimli Facebook sayfasında 15 Şubat 2018 tarihinde yer alan paylaşım, 33 bin paylaşım 6 binden fazla beğeni almıştı.

eski tarihli ptt iki bin personel alimi iddiasi

15 Şubat 2018 tarihinde yapılan paylaşımda yer alan görselde ise sonuçların 28 Şubat 2018’de paylaşılacağı belirtiliyor. PTT ve İşkur Genel Müdürlerinin isimlerinde ise yine Sabahattin Ali ve Nihal Atsız yazıyor.

İPUCU: Devlet daireleri veya resmi kurumların duyuruları olduğu iddia edilen paylaşımları doğrulamak için bu kuruluşların resmi internet sitelerini ve sosyal medya hesaplarını mutlaka kontrol edin.