PTT'nin kimlik kartıyla başvuranlara bin 500 TL pandemi yardımı dağıtacağı iddiası

PTT'nin kimlik kartıyla başvuranlara bin 500 TL pandemi yardımı dağıtacağı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

PTT pandemi nedeniyle kimliğiyle başvuran herkese nakdi destek vermiyor.

PTT iki tür kredi sağlıyor. Bunlara şartları sağlayanlar kimlik kartlarıyla gişelerden başvurabiliyorlar.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Bazı haber sitelerinde yer alan haberlerde PTT’nin pandemi nedeniyle kimlik kartıyla giden herkese gişelerden bin 500 TL dağıtacağı iddia edildi. 

pttpandeminedeniyleparadagitiyoriddiasi

PTT kredi veriyor

PTT’nin internet sitesine baktığımızda bin 500 TL dağıtılacağı yönünde güncel bir duyuru yer almadığı görülüyor. Ancak PTT’nin kredi verdiği biliniyor. “PTT kredi işlemleri” bölümünde kredi bilgilendirmeleri yer alıyor

PTT burada iki tür kredi sağlıyor. İlki, “AktifBank N kolay emekli kredisi.” Ancak bu kredi sadece maaşını PTT’den alan emeklilere veriliyor. Dolayısıyla herkese değil. Kredide alt limit bin 250, üst limit ise 80 bin TL. Herhangi bir şubeye gidip kimlik kartıyla kredi talebinde bulunuluyor.

pttemeklikredisi

Diğer kredi ise “PTT tüketici kredisi.” Bunda da alt limit bin 250, üst limit 30 bin TL. Bu krediye herkes kimlik kartıyla başvurabiliyor. İki kredide kefilsiz, şartsız Aktif Bank’tan ödeniyor. Ancak kredileri alabilmek için, değerlendirmenin olumlu sonuçlanması gerekiyor.

PTT bu kredileri pandemi nedeniyle sağlanan nakdi destek kapsamında da vermiyor. Pandemi döneminde yapılan nakdi yardımlara e-Devlet üzerinden başvuruluyordu. Yalnızca ödemeler PTT aracılığıyla sağlanıyordu. Bu destek bin 100 TL tutarındaydı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın açıklamasına göre salgın döneminde kısa çalışma ödeneği, nakdi ücret desteği ve işsizlik ödeneği kapsamında yaklaşık 8 milyon kişiye toplam 57 milyar lira ödeme yapılmış.