PTT'nin Ocak 2019'da KPSS şartı olmadan eleman alımı için açtığı ilan iddiası

PTT'nin Ocak 2019'da KPSS şartı olmadan eleman alımı için açtığı ilan iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

PTT’nin şu an için böyle bir personel alımı ilanı bulunmuyor.

İnternette böyle bir haberin dolaşıma girmesine sebep olan duyuru ise Kasım 2018’de PTT iştirakı olan PTT PAL şirketinin bin 100 güvenlik elemanı alacağını duyurması. Fakat bu ilan sonrasında kaldırılmış.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada ve çeşitli internet sitelerinde paylaşılan haberlerde Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi’nin (PTT) Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) şartı olmadan personel alacağı iddia edildi.

Paylaşılan haberlerin bazılarında PTT’nin 5 bin bazılarında ise bin 100 personel alacağı, bu personele en az 4 bin 500 TL maaş verileceği iddia edildi.

Ekran Resmi 2019 01 03 17.39.26

Ancak PTT’nin KPSS şartı olmadan personel alacağı iddiası doğru değil. PTT, şu an için herhangi bir personel alımı gerçekleştirmiyor. Halihazırda sonucu duyurulan 2018/1 personel alımlarının yerleştirmeleri ise 2019 yılı içerisinde yapılacak. İnternette böyle bir haberin yayılmasına sebep olan şey ise Kasım 2018’de PTT iştiraki (PTT’nin sermayesini elinde bulundurduğu) bir şirket olan PTT PAL’in bin 100 güvenlik personeli alımı ilanı. Fakat daha sonra bu ilan kaldırılmış.

ptt personel alimi iddia min

PTT şu an için personel almıyor

PTT İnsan Kaynakları’ndan Serpil Kılıç ile görüşen teyit.org şirketin şu an için herhangi bir personel alımı yapmayacağını öğrendi. Kılıç, sosyal medyada ve internet sitelerinde paylaşılan haberlerin yanıltıcı olduğunun altını çizdi ve haberlerin içeriğinde yer alan ücret miktarlarının da gerçeği yansıtmadığını belirtti.

PTT’nin internet sitesindeki “Duyurular” kısmında şu an için başvurulabilecek herhangi bir personel alımından bahsedilmiyor. 23 Mayıs 2013’te Resmi Gazete’de yayımlanan 6475 sayılı Posta Hizmetleri Kanunu’na göre PTT’de çalışacak personelin bir kısmı memur statüsünde bir kısmı ise sözleşmeli personel statüsünde.

Kamu personeli alımları Devlet Personel Başkanlığı’nın resmi internet sitesinden takip edilebiliyor. Burada yer alan ilanlar arasında da yakın tarihli herhangi bir personel alımı duyurusuna rastlanmıyor.

2018/1 alımlarının yerleştirmeleri 2019 yılında

PTT İnsan Kaynakları Daire Başkanlığı’ndaki bilgilere göre ise PTT A.Ş.’nin Avukat, Mimar, Mühendis, Tekniker, Gişe ve Büro Görevlisi ile Postacı pozisyonlarına personel alımları için yazılı sınav 12 Ağustos 2018’de gerçekleşmiş. 16 il merkezinde gerçekleşen sınavların kesin sonuçları ise 19 Ekim 2018’de açıklanmış. Başarılı sayılan adaylar bundan sonraki süreçte çeşitli testlere çağrılmış. PTT İnsan Kaynakları’ndan Serpil Kılıç, 2018/1 personel alımları sonucunda tüm aşamaları geçen kişilerin yerleştirmelerinin 2019 yılı içerisinde gerçekleşeceğini ifade etti.

PTT’de KPSS puanı olmadan çalışılamıyor

Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi’nin (PTT) hukuki statüsü 6475 sayılı kanunla değişti. Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Sezin Öztoprak’ın Ankara Barosu Dergisi’nde yayımlanan ilgili makalesinde PTT’nin evrensel posta hizmetlerine uygunluğu ve diğer sektörlerle rekabet halinde olabilmesi için bir tür özelleştirmeye gidildiğinden bahsediliyor. Makaleye göre Kurum 2013’ten sonraki haliyle Kamu İktisadi Teşekkülleri (KİT) içerisinde yer alan İktisadi Devlet Teşekkülleri’ne benzer bir biçimde örgütlenmiş durumda. Ama kendine özgü bir yapısı var yani hala hukuki statüsü hakkında tam bir tanım yapılamamakta.

Ayrıca 6475 Sayılı Kanun’un 27. maddesine göre PTT A.Ş.’ne alınacak personeller 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na bağlı olmayacaklar ve sadece idari hizmet sözleşmeleri ile çalışacaklar. İdari hizmet sözleşmeleri, idare ile işçi olmayan kamu görevlisi arasında bir kamu hizmetinin yerine getirilmesinde imzalanan sözleşme. PTT A.Ş.’ne yeni alınacak personelde ön koşul Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (KPSS) katılmak. Söz konusu sınava katılanlar arasından personel seçimi yapılıyor. Bu kıstasa göre PTT’ye bu statüde alınan birinin KPSS puanının bulunmaması imkansız.

Personel alımı ilanını daha önce PTT PAL şirketi açmış

PTT’nin internet sitesinde 24 Aralık 2018’de yer alan duyurudan PTT’nin yüzde 100 iştirakı bir şirket olan PTT Para Lojistik ve Özel Güvenlik Hizmetleri Anonim Şirketi’nin (PTT PAL) daha önce ortak yürüttükleri işlerde ortaya çıkan insan ihtiyacını karşılamak amacıyla personel alımına çıktığı fakat söz konusu şirketin yeni kurulmasından ötürü personel alımının ertelendiği bilgisine ulaşılıyor.

Ekran Resmi 2019 01 03 14.40.25 min

İnternet üzerinden yapılan aramada şirkete dair herhangi bir bilgiye rastlanmıyor. Sadece yukarıdaki duyuruda yer alan iş ilanına ilişkin Kasım 2018’de yayımlanmış bir duyuruya ulaşılıyor. Duyuruda PTT PAL’in vereceği hizmetler sayılmış. Buna göre PTT PAL, kıymetli maden ve kıymetli evrak taşıma, işleme, saklama, ATM ikmal, bakım, izleme, nakit yönetimi, gece kasası hizmetleri gibi hizmetler verecek. Söz konusu duyurudan şirketin özel güvenlik elemanı aradığı anlaşılıyor. İş için gerekli nitelikler arasında KPSS şartı yazmıyor.

Ekran Resmi 2019 01 03 14.43.54 min

Ayrıca aynı duyuruda adı geçen şirketin Haziran 2018’de kurulduğu bilgisine de ulaşılıyor. İş arama sitesi Kariyer.net’te de şirketin bir profilini görebilmek mümkün. Fakat şirketin şu an için açık bir pozisyonu bulunmuyor.

Kariyer.net’ten şirketin merkezinin Ankara olduğu anlaşılıyor. Ticaret Sicil Gazetesi’nde yapılan aramadan da şirkete dair aynı bilgilere ulaşılıyor. Bilgilere göre şirketin Yönetim Kurulu’nda Erhan Gülveren, Bahri Kesici, Lale Seyhan Şair, Mehmet Durak ve Salih Ziya Aydınay yer alıyor.

İDDİA PTT KPSS şartsız personel alacak Google Dokümanlar

Sicil Gazetesi’nde yer alan adres bilgisine bakıldığında da şirketin adresinin PTT’nin Ankara Tunus Caddesi’ndeki adresi olduğu anlaşılıyor.

\"\"

PTT’nin Ankara Tunus Caddesi 66 numaradaki şubesi

PTT PAL’ın hukuki statüsü

PTT’nin internet sitesinde ve eski iş ilanında yer alan bilgilerde PTT PAL şirketinin “PTT’nin yüzde 100 iştirakı” olduğu bilgisi bulunuyordu. İştirak, KİT’lerin, sermayalerinin en az yüzde on beşini en fazla yüzde ellisini elinde bulundurdukları anonim şirketlere deniyor. İştirakler tümüyle özel hukuk sözleşmelerine tabiler. PTT PAL şirketinin sermayesi PTT A.Ş.’nin elinde ve aralarında bir özel hukuk sözleşmesi var. Yani PTT PAL’in bir çeşit PTT’ye bağlı şirket olduğunu söyleyebilmek mümkün.

Bu bilgiler üzerine Teyit PTT PAL ile görüştü. Şirket yetkilisi önceki aylarda iddia konusu personel alımının Kariyer.net üzerinden duyurulduğunu fakat sonrasında iptal edildiğini söyledi.

YouTube’a 23 Kasım 2018’de bir kullanıcının yüklediği videoda PTT PAL’in iş ilanındaki bilgiler tekrar ediliyor. CNN Türk’te 25 Aralık 2018’de yayımlanan bir haberde de PTT PAL’in personel alımı ilanını ertelediği bilgisi bulunuyor.

Haberin yayılmasının sebebi “yanıltıcı başlık” olabilir

2 Ocak 2019’da Hürriyet’te, 3 Ocak 2019’da ise HaberTürk’te iddia konusu olayın anlatıldığı haberlerin başlıkları dikkat çekiyor.

\"\"

\"\"

Haberlerin içeriğinde yer alan bilgilerin ise çoğunluğu doğru. Haber sitelerinde yer alan bu tip başlıklara “yanıltıcı başlık” deniyor. Kullanıcıların bu başlıklardan yola çıkarak söz konusu haberi sanki PTT’nin başlattığı bir personel alımı olarak değerlendirmiş olmaları mümkün.

Sonuç olarak PTT’nin KPSS şartı olmadan personel alacağı iddiası doğru değil. PTT’nin şu an için böyle bir personel alımı ilanı bulunmuyor. İnternette böyle bir haberin dolaşıma girmesine sebep olan duyuru ise Kasım 2018’de PTT iştirakı olan PTT PAL şirketinin bin 100 güvenlik elemanı alacağını duyurması. Fakat bu ilan sonrasında kaldırılmış.