PTT'nin Kadir Mısıroğlu adına pul bastırdığı iddiası

PTT'nin Kadir Mısıroğlu adına pul bastırdığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Pul, PTT’nin 165. kuruluş yıl dönümü çerçevesinde 2005 yılında başlattığı ve kişilerin kendisine özel pullar tarsarlayabildiği “kişisel pul” uygulaması çerçevesinde yaptırılmış.

Pulun Kadir Mısıroğlu’nun Facebook hesabından 28 Temmuz 2018’de paylaşıldığı görülebiliyor.

28 Temmuz’da Mısıroğlu’nun manevi torunu olarak belirtilen Nurullah Mısıroğlu tarafından pulların fotoğrafının paylaşıldığı fark edilebiliyor.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir iddiada, Posta ve Telgraf Teşkilatı’nın (PTT) tarihçi Kadir Mısıroğlu adına pul bastırdığı belirtildi. Üzerinde Kadir Mısıroğlu’nun fesli bir fotoğrafının yer aldığı ve 1 Türk Lirası değerinde olduğu anlaşılan pul fotoğrafı sosyal medyada yoğun olarak paylaşıldı.

Kaç Saat Oldu isimli hesap tarafından 28 Temmuz’da Facebook’a yüklenen görsel yaklaşık 2 bin 500 kişi tarafından beğenildi.

ptt kadir mısıroglu

İsteyen PTT'den "kişisel pul" bastırtabiliyor

Ancak pul, PTT’nin 165. kuruluş yıl dönümü çerçevesinde 2005 yılında başlattığı ve kişilerin kendisine özel pullar tarsarlayabildiği “kişisel pul” uygulaması çerçevesinde yaptırılmış.

Söz konusu pulun Kadir Mısıroğlu’nun Facebook hesabından 28 Temmuz 2018’de paylaşıldığı görülebiliyor. 28 Temmuz’da Mısıroğlu’nun manevi torunu olarak belirtilen Nurullah Mısıroğlu tarafından pulların fotoğrafının paylaşıldığı fark edilebiliyor.

kadir mısıroglu

Fotoğraf incelendiğinde pulların kenarında kalan boşluklarda “Kişisel Pul” ifadesi görülebiliyor. Yani söz konusu pulların PTT tarafından Kadir Mısıroğlu’nun adına bastırılmadığı anlaşılabiliyor. Kişisel Pul uygulamasının ise “pulculuğa yeni bir boyut getirmek ve posta idarelerine kaynak yaratmak” amacıyla PTT tarafından 2005 yılında başlatıldığını söylemek mümkün.

kisisel_pul_ornek2016

Buna göre uygulama kapsamında gerçek ve tüzel kişiler tarafından gönderilen görsel objeler pul olarak basılabiliyor. Söz konusu objeler kuruluş yıl dönümünü kutlamak, belli bir olayı anmak, ticari bir ürünün tanıtımını yapmak, doğum günü, evlilik yıl dönümü, anneler günü, babalar günü, mezuniyet töreni, hatıra, v.b. amaçlı olabiliyor.

PTT Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan Kişisel Pul Yönergesi’nde uygulamanın yasal detaylarına ulaşılabiliyor. Seçilen objenin, söz konusu yönergenin 6. maddesinin d bendinde yer alan hususlara uyup uymama durumuna göre pul olarak basılıp basılmayacağına karar veriliyor. 6. maddenin d bendini ise aşağıda görmek mümkün:

“d) Pul objesinin;

1)Türkiye Cumhuriyeti Kanunlarına,

2)Devletin ülkesiyle ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne,

3)Fikir, sanat ve sınai telif haklarına,

4)Ticari rekabet kurallarına,

5)Genel ahlak ve adaba,

6)Kişisel haklara aykırı olup olmadığı.”

2018 pul emisyonları arasında söz konusu pula rastlanmıyor

PTT tarafından 2005 yılından itibaren yıllık olarak hazırlanan pul emisyonlarını bulmak mümkün. 2018 yılında çıkarılacak pul emisyonlarına bakıldığında Kadir Mısıroğlu ile ilgili herhangi bir pula rastlanmıyor.

2018 pul emisyonu listesine bakıldığında son olarak 15 Temmuz 2018’de Demokrasi ve Milli Birlik Pulu’nun çıkarıldığı anlaşılıyor. 1 Ağustos 2018’de ise UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki eserlerin yer aldığı pulların çıkarılacağı belirtiliyor.

2018 ptt pul emisyon

2017 pul emisyonu listesine göz atıldığında da Kadir Mısıroğlu ile ilgili herhangi bir pula rastlanmadığı görülebiliyor.

Konu hakkında Filateli ve Abone İşleri Şube Müdürlüğü ile görüşen Teyit söz konusu kişi hakkında PTT’nin resmi olarak pul basmadığı bilgisine ulaştı. Pul emisyonlarının yıllık olarak belirlendiğini ve çok önceden kesinleştiğini hatırlatan yetkililer, ücretini ödeyen ve gerekli şartları sağlayan herkesin kişisel pul bastırabileceğini de ifade etti.

Kadir Mısıroğlu'nun Facebook hesabında söz konusu pulu paylaşırken Posta ve Telgraf Teşkilatı Umum Müdür Yardımcısı Adil Zembat'a teşekkür edildiği görülebiliyor. Konu hakkında Teyit'e açıklama yapan Adil Zembat ise şunlar söyledi:

"Kişisel pul uygulaması PTT'nin herkese açık bir hizmetidir. Bu hizmeti onay almak şartıyla tanıdıklarınıza hediye olarak yaptırabilir, eşinize doğum günü hediyesi olarak pul bastırtabilirsiniz. Ben de bu pulları üstada hediye olarak yaptırttım. Hediye şahsi hediyemdir, beni bağlar kurumumu bağlamaz. Alaka ve samimiyetinize teşekkür ederim."

Güncelleme: 03/08/2018

Posta ve Telgraf Teşkilatı Umum Müdür Yardımcısı Adil Zembat'ın konu hakkındaki açıklaması eklendi.