Propaganda konuşmalarında TRT’ye sadece Muharrem İnce’nin çıkarıldığı iddiası

Propaganda konuşmalarında TRT’ye sadece Muharrem İnce’nin çıkarıldığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

TRT’de yalnızca Muharrem İnce’ye değil bütün cumhurbaşkanı adaylarına yer verilmiş.

TRT’de yapılan propaganda yayınlarında uzun yıllardır seçime giren bütün partilere yer veriliyor.

Sosyal medyada paylaşılan iddiaya göre seçim propaganda konuşmalarında TRT’ye çıkarılan tek muhalif lider Memleket Partisi’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce. Paylaşıma göre muhalefetten kimse TRT’ye çıkarılmadı. 

esmeralda muharrem ince trt iddia

TRT’deki propaganda konuşmaları tüm partileri kapsıyor 

İlk kez 1949 yılında çıkarılan 5392 sayılı Basın Yayın ve Turizm Genel Müdürlüğü Kanunu’yla birlikte seçime giren partilere devlet radyosunda propaganda yapma hakkı tanındı

Bu tarihten itibaren devlet radyosunda ve daha sonra kurulan devlet televizyonunda bütün partiler, seçimler öncesi seçim propagandası yapma hakkına sahip oldu. Günümüzde de partilerin seçim propagandalarını devlet radyo ve televizyonlarından yapma hakkı bulunmaktadır. Seçim propagandalarının nasıl ve ne sırayla yapılacağı 298 sayılı kanunun 52. maddesinde belirlenmiş ve YSK tarafından denetleniyor.

Yani ilgili kanun maddeleri gereğince bütün cumhurbaşkanı adayları ve seçime giren partilerin temsilcileri, TRT’de propaganda konuşması yapma hakkına sahip. 

Siyasi parti liderlerinin ve cumhurbaşkanı adaylarının TRT’de propaganda konuşması yapması geleneği 2023 seçimleri öncesinde de bozulmadı. YSK’da çekilen kuraya göre belirlenen sırayla cumhurbaşkanı adayları TRT’deki propaganda konuşmalarını yaptı. Adayların konuşmalarının kayıtları YouTube’da bulunabiliyor.

secim konusmalari

Sadece adaylar değil, seçime katılacak partilerin liderleri veya sözcüleri de partilerini temsilen TRT’de konuşmalar yaptı.

Bununla birlikte önceki yıllarda yapılmış seçim propagandalarına ait videolar da YouTube’da mevcut.