Prens William'ın ‘Asya ve Afrika'nın aksine Avrupa’da savaş görmek tuhaf’ dediği iddiası

Prens William'ın ‘Asya ve Afrika'nın aksine Avrupa’da savaş görmek tuhaf’ dediği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Prens William’ın böyle bir sözü yok.

Daily Express gazetesinin kraliyet sorumlusu Richard Palmer, yanlış haber için Twitter üzerinden özür dileyip düzeltme yapmış.

Birçok haber sitesi de Palmer’ın paylaşımı sonrası haberlerini güncellemiş.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada yapılan bazı paylaşımlarda, Cambridge Dükü Prens William’ın Rusya Ukrayna çatışması hakkında “Afrika ve Asya’da savaş ve kan dökülmesi normal ama Avrupa’da değil” dediği iddia edildi.

prens william afrikada savas normal

Prens William, Ukrayna Rusya çatışmalarının ardından, 9 Mart 2022’de Britanya ve Avrupa’daki Ukraynalılara yardımcı olabilmek için eşi Cambridge Düşesi Kate Middleton ile birlikte Londra’daki Ukrayna Kültür Merkezi’ni ziyaret etti. Ziyareti sırasında söylediği iddia edilen cümleler, hem yabancı hem de yerli basında ve sosyal medyada tepkiyle karşılandı.

Birçok sitenin Independent’ı kaynak olarak gösterdiği haberde, Prens William’ın, Afrika ve Asya’da savaş görmeye alışkın olduğunu, ancak Avrupa’da görmenin şaşırtıcı olduğunu söylediği öne sürülmüş. Ancak Independent da dahil olmak üzere, bu haber sitelerinin çoğu yazılarını düzeltmiş.

Daily Express gazetesinin kraliyet sorumlusu Richard Palmer da tepkilerin ardından düzeltme geçerek Prens William’ın söylediklerine yer vermiş.

prens william afrikada savas normal richard palmer

“Cambridge Dükü Avrupa’daki savaş hakkında konuşuyor. Afrika ya da Asya’daki çatışmalarla kıyaslamamış. O kargaşada söylediği bir şey yanlış duyulunca sosyal medya çalkalanmış. Bu şekilde haber yapıldığı için özür dileriz.”

Prens William tam olarak ne söylüyor?

Videoda duyulduğu üzere Prens William’ın sözleri şöyle: “Şahit olduklarımız herkesi dehşete düşürüyor. Her gün aldığımız haberler akıl almaz. Bizim neslimiz için Avrupa’da böyle bir şey görmek çok tuhaf. Hepimiz yanınızdayız, hep aklımızdasınız. Çok faydasız hissediyoruz.

Yani Prens William Asya ve Afrika’dan bahsetmiyor, yalnızca kendi neslinin Avrupa’da bunu görmeye alışkın olmadığını söylüyor. Bu elbette “Asya ve Afrika’da savaş görmeye alışkın” olduğunu söylemesinden epey farklı ve böyle yorumlanması niyet okumak olur.

Prens William’ın yaşamında Avrupa’da ne gibi çatışmalar oldu?

Prens William, 1982 yılında doğmuş. Prens William’ın ömründe Avrupa’da gerçekleşen çatışmalar şu şekilde:

  • 1968 ila 1998 yıllarında süregiden Kuzey İrlanda Sorunu, temelinde Katolik milliyetçiler ile Protestan birlikçiler arasında, Kuzey İrlanda’nın Britanya’nın parçası olup olmaması konusundaki anlaşmazlığın yattığı şiddetli çatışmalar
  • Sınırı 1989 yılında yıkılan Berlin Duvarı olan Doğu Almanya ile Batı Almanya arasındaki çatışmalar.
  • Polonya, Macaristan, Çekoslovakya, Bulgaristan ve Romanya gibi ülkelerde gerçekleşen 1989 Devrimleri.
  • 1991 yılında Litvanya’nın bağımsızlık ilan etmesinin ardından Sovyet Rusya’nın müdahalesi sonucu gerçekleşen Ocak Olayları.
  • 1991 ile 2001 yılları arasında gerçekleşip Yugoslavya’nın dağılmasıyla sonuçlanan ve Bosna Soykırımı, Kosova Savaşı, Hırvatistan Savaşı gibi çatışmaları kapsayan Yugoslav savaşları.

Ancak bu olayların çoğunda Prens William’ın erken yaşlarında olduğunu unutmamak gerek. 21. yüzyılda, yani Prens William ve yaşıtlarının yetişkinlik hayatında Avrupa’da gerçekleştiğine şahit olduğu bu denli büyük ilk çatışma, Ukrayna Rusya arasında yaşanıyor.