Polonya’da Bira Sevenler Partisi kurulduğu iddiası

Polonya’da Bira Sevenler Partisi kurulduğu iddiası

Doğru Doğru
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada dolaşan iddiaya göre Polonya’da votka kültürünün yaygınlaşmasına karşı çıkan Janusz Rewiński, Polonya Bira Sevenler Partisi’ni kurmuştu. İddia bir Twitter hesabı üzerinden paylaşılmış ve gönderi üç bin 500’ün üzerinde beğeni, 600’ün üzerinde retweet almıştı.

polonya bira partisi

Janusz Rewiński’nin Polonya Bira Sevenler Partisi isminde bir siyasi parti kurduğu iddiası doğru.

1989 yılında Polonya’daki sosyalist yönetimin sona ermesiyle birlikte ülkede birçok farklı siyasi parti kurulmuştu. Ülke genelinde tanınan aktör Rewiński’nin kurduğu ve asıl adıyla Polska Partia Przyjaciół Piwa (PPPP) olarak bilinenparti de bunlardan bir tanesiydi. Başlarda mizah amaçlı kurulan bu parti, ülkede gelişen votka kültürüne karşı çıkıyor ve temel hedef olarak ülke tarihinde yer etmiş olan bira tüketimini destekliyordu.

partia piwa

1990 yılının Aralık ayında kurulan parti, Ekim 1991’de parlamento seçimlerine katıldı. Komünizm sonrası dönemde gerçekleşen ilk seçim olması dolayısıyla seçmen katılımının oldukça yüksek oranlarda olması bekleniyordu. Ancak seçmenlerin yalnızca yüzde 43.2’si seçimlere katılmıştı. Seçim sonuçlarıysa Bira Sevenler Partisi tarafından oldukça olumlu karşılandı.

Oyların yüzde 3.27’sini alan parti, Sejm adı verilen Polonya parlamentosu alt meclisinde 16 milletvekili ile temsil edilecekti.

mecliste bira sevenler partisi_1509230543 b

Her ne kadar üstteki fotoğrafın seçimde elde edilen başarı sonrası çekildiği iddia edilse de fotoğrafın tarihine dair net bir bilgiye ulaşılamadı. Öte yandan partinin seçim klibindeki görüntülerle de karşılaştırınca fotoğrafta soldan üçüncü sırada yer alan kişinin partinin kurucusu Rewiński olduğu söylenebilir.

Parti, Büyük Bira ve Küçük Bira olarak ikiye ayrıldı

Partinin böylesi bir başarı kazanması parti içinde çatlakları da beraberinde getirdi. Bir kesim partinin asıl hedefini koruması gerektiğini düşünüyordu. Öte yandan birçok iş insanı partiye katılmıştı ve somut bir programla birlikte partiyi genel halka hitap eden bir platforma dönüştürme fikrini savunuyorlardı. Nihayetinde yaşanan tartışmaların ardından parti “Büyük Bira” ve “Küçük Bira” olarak ikiye ayrıldı.

“Büyük Bira” daha sonraları Polonya Ekonomik Programı (Polski Program Gospodarczy, PPG) ismini aldı. Parlamentodaki 16 milletvekilinden 13’ünü elinde tutuyordu. Kalan üç milletvekiliyle “Küçük Bira”nın parlamentoda pek bir etkisi kalmamıştı.

1991 yılında oluşturulan parlamento 1993 yılında Polonya cumhurbaşkanı tarafından dağıtıldı ve yeniden seçime gidildi. Bira Sevenler Partisi bu sefer ancak yüzde 0.1 oranında oy alabildi. Parti neredeyse tamamen dağılmış durumdaydı. Bir sonraki seçim yılı olan 1997’ye gelindiğindeyse parti artık resmi kayıtlarda yer almıyordu.