Polislerin insanları kovaladığı videonun Viyana saldırılarından olduğu iddiası

Polislerin insanları kovaladığı videonun Viyana saldırılarından olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video Barselona’da sokağa çıkma yasaklarına karşı yapılan gösterilerden.

Google Maps üzerinde videonun çekildiği bölgeye de ulaşmak mümkün.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

2 Kasım gecesi Viyana’da meydana gelen saldırıların ardından sosyal medyada olaya ait olduğu iddialarıyla çeşitli görüntüler paylaşıldı. İnsanların polis araçlarından kaçtığı bir videonun da Viyana’daki olay anına ait olduğu öne sürüldü.

Görüntüler Barselona’dan 

Videonun konumunu belirlemek için, görüntülerdeki ayrıntıları inceliyoruz. İlk olarak göze çarpan detay asfalta işlenmiş “Bus Taxi” yazılı şerit işareti.

barcelona protesto

Bu yazı, İspanya’da kullanılan ve taksi ile otobüslerin durabileceği kısımları belirten bir işaret. Viyana’da böyle bir işaretleme yapılmıyor.

Videodaki ayrıntılardan bir diğeri ise polis araçlarının tavan kısımlarında bulunan numaralar. Bu numaralar İspanya’da polis araçlarına veriliyor, ancak Viyana’da polis araçlarının tavan kısmında böyle bir numaralandırma yok.

barselona polis araci numaralari

Ayrıca iki bölgedeki polis araçlarının görüntülerini karşılaştırarak videodaki araçların İspanya’dan olduğu sonucuna ulaşmak da mümkün.

barselona viyana polis araclari

Barselona polis aracı (solda) ve Viyana polis aracı (sağda).

Daha sonra videonun çekildiği sokağın konumunu bulmak için tekrar “Bus Taxi” işaretini kullanarak arama motorlarında arama yürütüyoruz. Bu işaretin yer aldığı bir sokağa ait görselde sağ tarafta bulunan tabela dikkat çekiyor. Bu tabelanın üzerinde “La Ribera” bölgesinin adının bulunması, aramamızı daraltmamıza yardımcı oluyor.

barselona video konum

Bölgede yapılan bir Google Maps taramasıyla videonun çekildiği balkonu ve olayların yaşandığı sokağı bulabiliyoruz. Video, BCN Hotel Colonial’ın balkonundan kaydedilmiş ve 3 Via Laietana bölgesinde yaşanan olayları gösteriyor. 

barselona video konumu

Videonun aynı sokaktan olduğu görüntülerin karşılaştırılmasıyla da anlaşılabiliyor.

video barselonavideo barselona google maps

Sokağın sol tarafı

barcelona karsilastima video

video barselona karsilastirmagoogle maps barcelona

Sokağın sağ tarafı

Video, Viyana’daki saldırıdan önce de defalarca paylaşılmış.

Viyana saldırılarının ardından sosyal medyada yayılan tek Barselona görüntüsü maalesef bu değildi. Bir sokak sanatçısının arkasında olan olaylara ve polis sirenlerine rağmen müzik yapmaya devam ettiği videonun da Viyana’dan olduğu iddiaları paylaşıldı. Ancak bu video da yine Barselona’dandı. Video hakkında çeşitli haberler de yapılmıştı.

Koronavirüs vakalarının tekrar tırmanması üzerine Barselona’da saat 22:00 sonrası sokağa çıkma ve hafta sonu şehir dışına çıkma yasağı gibi önlemler getirilmiş, bunun üzerine bazı yurttaşlar protestolar düzenlemişti