PKK'nın CHP ve İyi Parti’ye destek açıkladığı iddiası

PKK'nın CHP ve İyi Parti’ye destek açıkladığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

PKK, CHP ve İYİ Parti’ye destek çağrısında bulunmadı.

PKK yöneticisi Cemil Bayık’ın açıklaması çarpıtılmış.

Bayık muhalefet partilerinin iktidarla birlikte hareket etmeleri durumunda kaybedeceklerini söylüyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Seçim dönemleri yanlış, yanıltıcı ve sahte haberlerin daha sık dolaşıma sokulmasına zemin sağlıyor. Yanlış bilgi seçmen davranışını etkileyebileceğinden, demokrasi üzerinde bir tehdit. 

Yayılan yanlış bilgi içeriklerden en kritiği de bağlamından koparılan ve çarpıtılan sözler.

Sosyal medyada ve bazı haber sitelerinde bu kez PKK’nın Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve İyi Parti’ye destek açıkladığı ve onlar adına oy istediği iddia edildi. Örgüt yöneticilerinden Cemil Bayık’ın bir haber sitesine verdiği röportajda AK Parti ve MHP’nin kaybedeceğini, iktidarın da CHP ve İyi Parti olacağını söylediği öne sürülüyor.

pkk chp iyi parti destek iddiasi

Bayık’ın sözleri çarpıtılmış

İddialar Bayık’ın ANF News’e verdiği röportaja dayanıyor. Ancak Bayık’ın sözlerini incelediğimizde CHP ve İyi Parti’ye destek açıkladığına ya da oy istediğine dair ifade geçmediği görülüyor.

Cemil Bayık’ın iddiaya konu olan sözlerinin tamamı şöyle:

“AKP-MHP iktidarı yenilecek. Herkesin bunu görmesi gerekir, hesabını da ona göre yapmalıdır. Öyle Erdoğan-Bahçeli’nin çevre çeperinde kimse toplanmamalıdır, o politikaya yardımcı olmamalıdır. Bu politikayla kim yürürse kaybedecektir. Bu, Kürtler içinde KDP olsun, Türkiye’de CHP-İyi Parti olsun; kim bu iktidarla yürür, onların politikasına yardım ederse kaybedecektir. Hem de büyük kaybedecektir.”

İddialarda yer alan videoda Bayık’ın sözlerine eklenen altyazılar da bu çeviriyi doğruluyor.

Daha önce de Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın sözleri çarpıtılmıştı. Özdağ’ın katıldığı bir yayında seçim ikinci tura kalırsa Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyeceğini açıkladığı öne sürülmüş ancak Özdağ yayında böyle bir açıklama yapmamıştı.

CHP’nin Maltepe mitinginde duyulan “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganları çarpıtılmıştı

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın’ın da “İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği ile ilgili Sayın Erdoğan’ın sözleri Cumhurbaşkanlığımızı bağlamamaktadır” dediği iddia edilmişti ancak böyle bir açıklama yoktu.

Güncelleme: 26/05/2022

Alpay Özalan'ın paylaşımı, paylaşım tespiti kısmından çıkarıldı.