Pizza çalan martı videosunun gerçek olduğu iddiası

Pizza çalan martı videosunun gerçek olduğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Robert Tolppi Snapchat hesabında, videoyu nasıl yaptığını anlatmış.

Tolppi’nin hesabında, dijital ortamda üretilmiş benzer videolar görebiliyoruz.

Tolppi videonun dijital olarak manipüle edildiğini doğruladı.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada yayılan ve yüksek etkileşim alan bir videoda görünen pizza çalan martının gerçek olduğu iddia ediliyor.

pizza calan marti paylasim

Videoda bir martının, gagasında bütün bir pizza taşıyarak gökyüzünde uçtuğu görülüyor.

Görüntüdeki filigrandan, videonun TikTok’tan alındığını görebiliyoruz. @roberttolppi isimli kullanıcının TikTok hesabına gittiğimizde, bu videoyu hesapta bulabiliyoruz. Robert Tolppi TikTok hesabında dijital ortamda ürettiği birçok video paylaşıyor. 

Bu videoların çoğunda #editing #vfx (görsel efekt) gibi #cgi (bilgisayar ortamında üretilmiş görüntü) gibi etiketler yer alıyor. Hatta Tolppi bir videoda, nasıl TikTok filtresi oluşturduğunu da anlatmış.

Ayrıca Robert Tolppi’nin TikTok hesabından, Snapchat kullanıcı ismini öğrenebiliyoruz. Snapchat’te @tolps isimli kullanıcının hesabına gittiğimizde, pizza çalan martı videosunu nasıl yaptığını gösteren bir video paylaştığını görebiliyoruz.

Teyit'in ulaştığı Robert Tolppi de videonun dijital olarak manipüle edildiğini doğruladı.

Martılar zaman zaman hırsızlık konularıyla gündeme gelebiliyor. Hatta 2020’de yapılan bir çalışmaya göre, martılar insanların dokunduğu yiyecekleri daha çok tercih ediyor. Bu video üç boyutlu modelleme ve görsel dijital efektlerle yapılmış olsa da, 2007’den beri internette dolaşımda olan marketten cips çalan martı ya da 2020’de viral olan pizza dilimi çalan martı gibi videolar, benzer başka videolarla karşılaştığımızda, bunlar dijital ortamda üretilmiş olsa dahi şüphelenmememize sebep oluyor olabilir.