Pınar Gültekin’in katil zanlısı Cemal Metin Avcı'nın Akyaka Cüce Bar’ın işletmecisi olduğu iddiası

Pınar Gültekin’in katil zanlısı Cemal Metin Avcı'nın Akyaka Cüce Bar’ın işletmecisi olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Cüce Akyaka'nın işletmesi Ada Grup'a ait.

Ada Grup'un Cemal Metin Avcı ile bir ilgisi yok.

Avcı'ya ait Cüce markası ile, Cüce Akyaka arasında isim hakkı husumeti var.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Muğla’da ailesinin kendisinden haber alamamasının ardından öldürüldüğü ortaya çıkan Pınar Gültekin’in katil zanlısı Cemal Metin Avcı’nın sahibi olduğu barın, Akyaka ve Kötekli ilçelerindeki Cüce Bar ile aynı işletme olduğu iddia edildi. İddia ile ilgili yer yer açık adres dahi verildi.

Ekran Resmi 2020 07 21 20.14.04

Ancak iddia yanlış. Muğla’da üç ayrı “Cüce” isimli işletme bulunuyor. Bunlardan Akyaka ve Kötekli işletmeleri Ada Grup’a ait ve grup Cemal Metin Avcı ile ilişkilerinin olmadığını açıkladı. İlde Avcı’nın sahibi olduğu üçüncü işletme de aynı ismi taşımakla birlikte, Menteşe (Merkez) ilçesinde bulunuyor, Akyaka’da değil. Bu işletmenin Ticaret Sicil Gazetesi’ndeki kayıtlarında Cemal Metin Avcı’nın ismini görmek mümkün. Ada Grup ile Avcı arasında “isim hakkı” ihtilafı da yaşanmış.

İlçede üç ayrı “Cüce Bar” var 

Muğla’da “Cüce” ismine kayıtlı biri Kötekli, diğeri Akyaka ilçelerinde olmak üzere iki ayrı işletme olduğu Ticaret Sicil Belgeleri’nden görülebiliyor, ikisinin de Ada Grup’a ait oldukları bu belgelerde yazılı. Grup'un Kötekli şubesi ise yakın zamanda açıldı. Teyit bu bilgiyi konuyla ilgili bir açıklama yayınlayan Ada Grup sahibi ve avukatı Suat Özbek ile görüşerek de doğruladı. 

Ekran Resmi 2020 07 21 14.11.17 1024x427

Cüce Akyaka ve Kötekli’nin Ticaret Sicil Gazetesi’nde yayınlanan belgeleri. 

Diğer yandan Cemal Metin Avcı’ya ait bir Cüce Bar da var. Cüce Muğla adlı işletmenin 23 Haziran 2020 tarihli Ticaret Sicil Gazetesi’nden kaydına ulaşılabiliyor. Burada yer alan adresle, işletmenin adresi birbirini tutuyor ve işletmenin Menteşe’de bulunduğu görülüyor. Yani bu işletmenin Ada Grup’a ait Akyaka ve Kötekli'deki olan Cüce isimli mekanlarla ilgisi yok.  

Ekran Resmi 2020 07 21 15.07.07 1024x553

Şehirde üç ayrı Cüce Bar bulunuyor

Ada Grup, Avcı’ya ihtarname göndermiş 

Ada Grup ile Avcı arasında bu isim hakkı dolayısıyla bir ihtilaf da yaşanmış. Akyaka ve Kötekli işletmelerinin sahibi Ada Grup 27 Ağustos 2019 tarihinde noter aracılığıyla “Cüce” markasının isim hakkı hususunda Cemal Metin Avcı’ya işletmesi ve sosyal medya hesaplarında “Cüce” ismini kullanmaması için bir ihtarname göndermiş.

Ekran Resmi 2020 07 21 17.59.46

Cemal Metin Avcı'ya işletme ve sosyal medya hesaplarında "Cüce" ismini kullanmaması yönünde noter aracılığıyla gönderilen ihbarname.

Teyit’e Muğla Cüce ile bir ilişkilerinin olmadığı yönünde açıklama yapan Kötekli ve Akyaka işletmelerinin sahibi ve avukatı Suat Özbek, isim hakkı nedeniyle Avcı ile aralarında bir buçuk yılı aşkın süredir husumet olduğunu, önce ticari bir sebeple Muğla Cüce’nin ilk sahibi tarafından mekan ve işletmenin Avcı’ya verildiğini, geri almak istediklerinde ise, bunu kabul etmediğini açıkladı. İhtarname Avcı’ya bu gelişme üzerine gönderilmiş. 

Özbek ayrıca husumetle ilgili koruma için kolluk kuvvetlerinden önlem almalarını istediklerini belirtti. 

Ada Grup ile Cemal Metin Avcı'nın markaları farklı kaydedilmiş

Türk Patent Enstitüsü'nün online arama portalında "cüce" ismi aratıldığındaysa markanın farklı şekillerde tescil edildiği görülebiliyor. Yine Ada Grup ile Cemal Metin Avcı'nın markalarının farklı olduğu da bu listedeki sonuçtan anlaşılabiliyor.

patent1 1024x666

Cüce48 markasının Ada Grup adına 29 Aralık 2017'de tescil edildiği görülürken, Avcı'nın 2019 yılının Mart ayında 7cüce sonrasında da cüce markasını tescil ettirmek için başvurduğu anlaşılabiliyor. Avcı adına markaların henüz tescili belirtilmemişken, 7cüce markasının ayrıntılarına girildiğinde, bu konuda itiraz olduğu ve sürecin halen devam ettiği de sistemden takip edilebiliyor.

patent2 1024x674

İddia ile ilgili aşırı viral paylaşımlara rastlanmasa da, böyle zamanlarda yanlış bilgi masum insanların hayatlarını etkileyebilir. 

Beş gün boyunca ailesinin haber alamadığı üniversite öğrencisi 27 yaşındaki Pınar Gültekin'in cesedine 21 Temmuz'da ulaşılmıştı. Gültekin'in bedeninin varile konarak yakıldığı, ardından da üstüne beton dökülerek ormanlık alana atıldığı tespit edilmişti. Tutuklanan zanlı, suçunu itiraf etti. Gültekin'in katli, ülkede uzun süredir devam eden kadın cinayetleri ve İstanbul Sözleşmesi tartışmalarını da yeniden gündeme taşıdı. Sadece 2019 yılında 328 kadın erkekler tarafından öldürüldü.

Sonuç olarak ortada dolaşan iddia, yanlış bilginin en yaygın yedi türünde hatalı ilişkilendirmeye kategorisinde yer alıyor.