Peru'da 2 bin yıllık kedi figürü keşfedildiği iddiası

Peru'da 2 bin yıllık kedi figürü keşfedildiği iddiası

Doğru Doğru

Bulgular

Fotoğraf montaj değil, Peru’daki Nazca Çizgileri’ne ait

Nazca Çölü’nde yer alan bölgede 300’den fazla geometrik şekil ve hayvan figürü bulunuyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Peru’da çölde bir yamaca çizilmiş 2 bin yıllık kedi figürü bulunduğu haberi pek çok haber sitesinde yer aldı. Amatör bir kedi çizimine benzeyen görsel ise sosyal medyada tartışmalara sebep oldu, fotoğrafın montaj olduğu düşünüldü. 

kedi figuru bbc

kedi figuru iddia

Fotoğraf Peru’daki Nazca Çizgileri’nden

Görsel montaj değil, çizimin yaklaşık 2 bin yıllık bir tarihi olduğu doğru. Peru’da Nazca Çölü ve And Dağları’nın kıyıya bakan eteklerine kazınmış yüzlerce jeoglif (yer çizimi) bulunuyor ve bunlara Nazca Çizgileri adı veriliyor. Çeşitli hayvan figürleri ve geometrik şekillerin bulunduğu bölge, Lima’nın güneyinde 400 kilometrelik bir alanı kaplıyor ve 1994 yılından beri UNESCO Kültür Mirası Listesi’nde. 

Bölgede devam eden arkeolojik çalışmalarla yeni figürler bulunmaya devam ediyor. Drone teknolojisinin ilerlemesi de keşifleri hızlandırmış; örneğin 2018’de 50 figür, 2019’da ise 140 figür daha keşfedilmiş. Yeni keşfedilen 37 metrelik kedi figürü ise bölgeye yeni bir gözetleme platformu kurulurken yapılan patika inşası sırasında fark edilmiş. 

kedi figuru

Peru Kültür Bakanlığı’nın açıklamasına göre yeni keşfedilen kedi figürü bir yamaca çizildiğinden, 2 bin yıl içinde erozyona uğramış ve bulunduğunda neredeyse görünmez haldeymiş. Arkeologların çalışmalarıyla çizgiler belirgin hâle getirilmiş ve kedi figürü ortaya çıkmış. İspanyol Haber Ajansı Efe’ye konuşan Nazca Çizgileri Baş Arkeoloğu Johny Isla da bölgede yeni figürler bulunmaya devam edileceğini söylüyor.

Nazca Çizgileri’ndeki diğer figürlerin koordinatları biliniyor ve çoğunu Google Earth’ten görmek mümkün. Yer seviyesindeyken belli olmayan figürler, yüksekten yapılan çekimlerle daha net görülüyor. Haritalardaki uydu görüntüleri çok güncel olmadığından henüz bulunan kedi figürü Google Earth’ten tespit edilemiyor. Yine de, drone çekimleri ve videolar kedi görselinin montaj olmadığının kanıtı niteliğinde.

peruda yamaca kazinmis 2 bin yillik kedi figuru kesfedildi

Nazca Çölü’ndeki toprağın üst katmanı demir oksitli olması sebebiyle alt katmanından daha koyu renkli. Toprak kazıldığında açık renkli toprak ortaya çıkıyor ve kontrast sayesinde çizgiler kolayca oluşturuluyor. Yine de yüzlerce metreyi bulan figürlerin, 2 bin yıl önce hangi araç ve tekniklerle oluşturulduğu kesin olarak bilinmiyor. Bölgenin neredeyse hiç yağış almaması da çizgilerin binlerce yıl korunmasına yardımcı olmuş.

nazca orumcek maymun

Nazca Çölü'ndeki maymun ve örümcek figürleri.

Çizgilerin hangi amaçla yapıldığı ise gizemini koruyan bir diğer konu. Bilim insanları geometrik çizimlerin akarsuların akış yönünü ya da sulama şemalarını temsil ettiğini düşünüyor, ancak bu teori maymun, balina, örümcek, papağan gibi hayvan figürlerini açıklamıyor. Hayvan ve bitki figürlerinin dini ritüel amaçlı olabileceği de düşünülüyor.