Peru'da sağlık riskleri gerekçesiyle 5G sisteminin kaldırıldığı iddiası

Peru'da sağlık riskleri gerekçesiyle 5G sisteminin kaldırıldığı iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video Kasım 2019’da izinsiz kurulan istasyonun sökülme anını gösteriyor.

İstasyonun 5G olduğu bilgisi resmi kaynaklarda yer almıyor.

Peru’da 5G istasyonlarının kurulmasına 2021 yılında izin verilmiş.

Ülkede 5G’nin sağlığa zararlı olduğu gerekçesiyle yasaklanması söz konusu değil.

Covid-19 Mart 2020’de küresel salgın haline geldiğinde 5G teknolojisi koronavirüsle ilişkilendirilmiş ve komplo teorilerinin odağı haline gelmişti. Salgınla 5G teknolojisinin bağlantısı olduğuna hiçbir bilimsel kanıt olmamasına rağmen dünyanın birçok yerinde protesto gösterileri düzenlendi, 5G baz istasyonları ateşe verildi

5G iddia edildiğinin aksine ne virüs yayıyor ne de insan bünyesini zayıflatarak sağlık sorunlarına yol açıyor. Buna rağmen 5G teknolojisi yanlış bilgilerden nasibini almaya devam ediyor. 

Yakın zamanda paylaşılan video da bunlardan biri. Sosyal medyada dolaşan iddiaya göre Peru’daki bir 5G direği sağlık riskleri nedeniyle kaldırıldı. 

peru 5g iptal edildi iddiasi

Videodaki istasyon izinsiz kurulduğu için kaldırılmış

Videodan aldığımız kesitlerle araştırmaya başladığımızda, henüz pandeminin ilan edilmediği 30 Kasım 2019 tarihli haberlerle karşılaşıyoruz. Haberde Miraflores Belediyesi’nin Gelenekler Parkı’nın önünde yasa dışı olarak kurulan radyo ve cep telefonu istasyonunun söküldüğü belirtiliyor

Belediyenin internet sitesinde de istasyonun yasa dışı olduğu için kaldırıldığını belirten duyuru yer alıyor. Miraflores Belediye Başkanı Hugo Zevallos, resmi izinler olmadan kulenin inşa edildiğini, sorumlu şirketin para cezasına çarptırıldığını da açıklamış.

peru istansyon sokulme nedeni belediye aciklamasipng

Miraflores Belediyesi’nin Facebook hesabından da istasyonun sökülmesine ilişkin video yer alıyor. Burada da istasyonun izin almadan kurulduğu için söküldüğü belirtilmiş

Ayrıca paylaşılan videonun tamamına YouTube’da RPP Noticias adlı hesaptan ulaşılıyor.

Sökülen istasyonun 5G olduğuna dair bilgi Peru resmi kaynaklarında yer almıyor. Diğer taraftan o tarihlerde Peru’da 5G teknolojisinin kullanıldığına da kanıt yok. 

Salgın sırasında ülkede 5G hakkında yanlış bilgiler yayılınca, Peru Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı iletişim politikası ve düzenlemesi direktörü Jose Aguilar, Haziran 2020’de Peru’da henüz 5G istasyonları kurulmadığını ve herhangi bir ihale planının olmadığını açıklamış. Yani sökülen istasyonun 5G olduğunu söylemek güç. 

Peru’da 5G istasyonlarının kurulmasına ilk olarak 2021 yılında izin verilmiş

5G’nin aktif olduğu bölgeleri görebildiğimiz Nperf üzerinden baktığımızda Ocak 2022’den itibaren Peru’da, özellikle Miraflores Belediyesi’nin bağlı olduğu Lima eyaletinde, 5G’nin aktif olduğu bölgeleri görebiliyoruz

nperf 5g ceken alanlarpng

Mor alanlar 5G kapsama alanlarını gösteriyor.

Anahtar kelimelerle araştırma yaptığımızda da güncel olarak Peru’da sağlık riski nedeniyle 5G’nin kullanılmaması gibi bir kararla karşılaşmıyoruz.

İddiayı Reuters ve Maldita da inceledi.