Peru’da bir mahkemenin Gates, Soros ve Rockefeller’i SARS-CoV-2’yi üretmekle suçladığı iddiası

Peru’da bir mahkemenin Gates, Soros ve Rockefeller’i SARS-CoV-2’yi üretmekle suçladığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Peru’da herhangi bir mahkeme koronavirüsün kaynaklarına ilişkin bir kovuşturma yürütmedi ve bir karara varmadı.

İddiaya konu olan paragraf, ilgisiz bir dosyada yargılamanın gecikmesinin nedeninin pandemi olduğunu anlatıyor. Paragrafı kaleme alan Chincha ve Pisco temyiz mahkemesi üyeleri, kararla ilgisi olmayan bu bölümde ilgili ifadeleri kullanmış.

Bu paragrafın hukuki bir bağlayıcılığı yok ve usule uygun da değil. Bu nedenle ilgili mahkeme üyeleri hakkında soruşturma başlatılmış.

Covid-19’a neden olan virüsün insan eliyle kasten yaratıldığını gösteren hiçbir bulgu yok. Ancak kaynağının doğa olduğunu gösteren pek çok kanıt bulunuyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyadaki bazı paylaşımlarda, Peru’da bir mahkemenin Covid-19’a neden olan SARS-CoV-2’nin nasıl yayıldığına ilişkin soruşturma başlattığı, soruşturma sonucu virüsün Bill Gates, George Soros ve Rockefeller tarafından üretildiğinin anlaşıldığı iddia edildi. 

Bazı paylaşımlarda soruşturmanın Peru Yüksek Mahkemesi tarafından başlatıldığı, bazılarında ise konuyu araştıran hakimler hakkında soruşturma başlatıldığı ifade edilmiş. Ancak çoğunda Bill Gates ve eşi Melinda Gates’in kurduğu vakfın, insanlara çip takmak için aşı hazırladığı varsayımı yer alıyor.

Mahkeme Covid-19’un üretildiğine ilişkin bir karar vermedi 

Ancak ne Peru’da bir mahkeme Covid-19’un nasıl yayıldığına ilişkin bir soruşturma başlattı, ne de Bill Gates, Soros ve Rockfeller’in SARS-CoV-2’yi ürettiğini tespit etti. 

İlgili kilit kelimelerle arama yaparak iddiaların kaynağının Chincha ve Pisco temyiz mahkemesinin 21 Aralık 2020 tarihinde bir tutuklunun ön gözaltı süresinin uzatılmasıyla ilgili bir temyiz davasında verdiği karar olduğunu anlıyoruz

Temyiz davasıyla ilgili dokümanda, gözaltı süresinin uzaması pandemi nedeniyle yargılama süreçlerinin uzamasına bağlanıyor. Covid-19’dan bahsedilen bu paragrafta, ‘virüsü Bill Gates, Soros ve Rockefeller’in ürettiği, pandemiyi bu kişiler dışında kimsenin öngöremeyeceği’ ifadeleri kullanılmış. Ancak bu ifadeler bir soruşturma, kovuşturma ya da bilirkişi beyanına dayanmıyor. Yorumdan ibaretler. 

Basında hızla yayılan ilgili paragraf şöyle:

“...dünyaya hakim olan suçlu elitlerin oluşturduğu Covid-19 pandemisi tüm ülkelerde faaliyetlerin durmasına neden oldu, ortaya çıkacağını ve gelecekte de devam edeceğini kimse bilmiyordu. Bu olay öngörülemez bir özelliğe sahip ve doğal olarak tüm süreçlerin durmasına neden oldu, bu olay sadece dünyadaki mahkemelerin adli süreçlerini değil aynı zamanda ekonomik, sosyal ve kültürel aktiviteleri de etkiledi ve etkilemeye de devam edecek, ülkemiz de dahil birçok yerde kısıtlamalar uygulandı. Bu nedenle, ne bir dünya hükümeti, ne bir gerçek veya tüzel kişi ne de sanığın savunması, Bill Gates, Soros, Rockefeller gibi kendi çevrelerinde ve şirketlerinde gizlilik içerisinde başarılı bir şekilde 2030 projesini yöneten ve yönetmeye devam eden yeni dünya düzeninin yaratıcıları dışında hiç kimse bu salgının ‘öngörülebilir’ niteliğe sahip olduğunu iddia edemez. Bu koşullar altında, Covid-19 salgını şüphesiz ki ‘soruşturmayı veya cezai takibini engellemede özel bir zorluk’ oluşturmaktadır.”

Yüksek Mahkeme soruşturma başlattı

İlgili paragraf bazı haber sitelerinde yüksek mahkeme ile ilişkilendirilerek de paylaşılmış. Ancak Chincha ve Pisco temyiz mahkemesinin bu davasının dosyası, yüksek mahkemenin resmi sayfasında yok. Bu davanın herkese açık olmadığını konuyu ilk duyuran avukatın paylaşımlarını takip edince anlıyoruz. Konuyu ilk gündeme getirdiği söylenen kişi Miguel Pérez Arroyo isimli Perulu bir avukat. Avukatın Facebook ve Twitter sayfalarında 9 Ocak 2021 tarihi itibariyle konuyla ilgili paylaşımlar var, ancak mahkeme kararının herkese açık bir bağlantısı bulunmuyor. Yorumlar takip edildiğinde, avukatın belgeyi paylaşma izni olmadığı anlaşılıyor. Avukatın paylaştığı sayfada, yukarıda Türkçe çevirisi olan konuyla ilgili paragraf yer alıyor:

Hukuki haberlerin yayınlandığı bir internet sayfası olan InfoLegal sitesi de konuyla ilgili bir yazı paylaşmış. InfoLegal ekibi, ilgili paragrafın bulunduğu dava dosyasında kişisel veriler bulunduğundan, dosyanın tamamına ulaşmış olsalar da, kararın yalnızca kamu yararına kısımlarını yayınladıklarını belirtiyor. Hakimlerin görüşlerini yansıttığı ilgili paragrafı burada da görmek mümkün.

Konu gündeme gelince, Peru Yüksek Mahkemesi (ODECMA) de, 11 Ocak 2021 tarihinde açıklama yapmış. Açıklamada kararı veren Chincha ve Pisco Mahkemesi’ndeki hakimlerle ilgili soruşturma başlatıldığı, usulsüzlüklerle ilgili kanıt toplanacağı ifade edilmiş. 

Covid-19 birileri tarafından üretilmedi

Haberlere ve sosyal medya paylaşımlarına konu olan iddia, bir mahkemenin Covid-19’a neden olan virüsün insan eliyle üretildiği kararına vardığı gibi yansıtılmış. Ancak temyiz mahkemesinin önüne gelen dosya, virüsün orijini ya da salgınla ilgili değil. Dahası mahkeme kararlarının delillere dayanması gerekiyor. 

Mahkeme üyelerinin ilgisiz bir dosyada salgının kökenlerine dair şahsi görüşlerini beyan etmelerinin, ne hukuki bağlayıcılığı var, ne de usule uygun.

DSÖ verileri ve mevcut bilimsel araştırmalar, Covid-19’a neden olan virüsün kaynağının doğa olduğunu gösteriyor. Diğer yandan virüsün kökenini bulmak için yapılan araştırmalar halen devam ediyor. Ancak değerlendirmeye alınan senaryolar arasında, belli isimlerin virüsü kasten ürettiği yok. İnsan dahlinin söz konusu olduğu olası senaryo, virüsün Çin’deki bir P4 laboratuvarından hatayla sızmış olabileceğine dayanıyor ki bu senaryo ile ilgili de herhangi bir kanıta ulaşılmış değil. 

İlginizi çekebilir: Wuhan’da bin 500 virüsün kapağı kırık bir buzdolabında tutulduğu iddiası