People dergisinin Anthony Fauci'yi "tüm zamanların en üretken seri katili" olarak kapağına taşıdığı iddiası

People dergisinin Anthony Fauci'yi "tüm zamanların en üretken seri katili" olarak kapağına taşıdığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

People dergisi arşivinde böyle bir kapak yok.

Fauci’nin iddialarda kullanılan fotoğrafı, Time’ın Eylül 2020 tarihli sayısının kapağı için çekilmiş.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

1984'ten beri Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü'nün direktörlüğünü yapan Amerikalı Dr. Anthony Fauci, Amerika Birleşik Devletleri’nin Covid-19’la mücadelesinde ön saflarda yer aldığından, övgü kadar eleştiri de alıyor. Sosyal medyada paylaşılan bazı gönderilerde, People dergisinin Dr. Fauci'yi kapağına "tüm zamanların en üretken seri katili" başlığıyla taşıdığı iddia edildi. 

fotograf fauci nin kapaga ciktigi iddiasi

People dergisinin böyle bir kapağı yok 

Tersine görsel arama yöntemiyle, derginin böyle bir kapağı olmadığını görebiliyoruz. Ama yine de sağlama için People dergisinin arşivinebakıyoruz. Orada da böyle bir kapak yok. 

Tersine görsel arama sonucunda kapağın sosyal medyada "Dürüst ve gerçeklere dayalı olarak yayınlansaydı, People'ın kapağı böyle olurdu" açıklamasıyla paylaşıldığını görüyoruz. Yani kapak gerçek değil, hiciv amaçlı hazırlanmış.

Anthony Fauci, Aralık 2020 sayısında People’ın kapağında yer almış. Fakat "tüm zamanların en üretken seri katili" diye değil, "yılın insanı" olarak. Aynı sayıda George Clooney, Regina King ve Selena Gomez de yılın insanı seçilenler arasındaydı.

fotograf fauci yilin insaniFauci’nin iddialarda kullanılan fotoğrafı ise, Time’ın Eylül 2020’de yayınlanan sayısının kapağı için çekilmiş. Time dergisinin internet sitesinde de aynı fotoğraf yer alıyor. Fotoğrafçı Stefan Ruiz bu çekimleri Time dergisi 2020’nin en etkili 100 insanı konsept için yapmış.

fotograf fauci time kapagi

Görseli kimin hazırladığı belli olmasa da, internette “Amerikan Tarihinin En Üretken Seri Katili: Anthony Fauci” başlıklı bir yazı yer alıyor. Yazıda Fauci’nin de dahil olduğu Amerikan modern tıp dünyasından, ilaç ve aşılardan uzak durulması gerektiği, bunun yerine vitaminlerle bağışıklığımızı destekleyebileceğimiz vurgulanıyor. Yazının yer aldığı Maga Institute, aşı karşıtı içerikleri olan bir internet sitesi.