Pentagon’un UFO görüntüleri yayınladığı iddiası

Pentagon’un UFO görüntüleri yayınladığı iddiası

Doğru Doğru

Bulgular

Pentagon, 27 Nisan 2020 tarihinde internet sitesinden açıklama yaparak görüntüleri yayınladığını doğruladı.

Görüntüleri 2004 ve 2015’te ABD donanması kaydetmişti.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada ve haber sitelerinde paylaşılan, Teyit’e ihbar olarak gelen gönderilerde, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un UFO’larla (Unidentified flying object / tanımlanamayan uçan nesne) ilgili görüntüler yayınladığı ve görüntüleri doğruladığı iddia edildi. Paylaşımlardan yalnız biri 8 binden fazla kez beğenildi.

sozcu ufo iddia

Sosyal medyada hızla yayılan görüntüler ve Pentagon’un açıklaması kullanıcılarda şüphe uyandırmış olsa da, iddia doğru. Pentagon, 27 Nisan 2020 tarihinde internet sitesinde bir açıklama yaparak görüntüleri yayınladığını doğruladı. 

Pentagon’un yayınladığı üç görüntü eski tarihli

Pentagon 27 Nisan 2020 tarihinde ‘Deniz Kuvvetleri Videolarının Yayımına İlişkin Açıklama’ başlıklı bir basın bülteni paylaştı. Açıklamaya göre, Savunma Bakanlığı biri 2004 diğeri de 2015 yılından olmak üzere üç gizli bilgi olarak sınıflandırılmamış donanma videosunun yayınlanmasına izin verdiğini belirtiyor. Bakanlık, görüntülerdeki cisimler tanımlanamadığı için onları “unidentified” olarak tanımlıyor, videodaki cisimlerin UFO olduğunu doğruluyor. Ancak UFO tabiri, nesnenin dünya dışı yaşama ait olduğunu değil, sadece “tanımlanamadığını” ifade ediyor. 

Bu görüntüler 2007 ve 2017 yıllarında bakanlığın izni olmadan paylaşılmış ve haber sitelerinde de yer almıştı. ABD Savunma Bakanlığı da bu görüntüleri kabul etmişti. Görüntülerin yeniden gündeme gelmesinin nedeni ise, bakanlığın videolarla ilgili kapsamlı bir araştırma yapması ve sonucunda bir tehlike görmemesi. Videolara Donanma Hava Sistemleri Komutanlığı’nın internet sitesinden ulaşılabiliyor. 

Görüntüleri 2004 ve 2015’te ABD donanması kaydetmişti

Videoların eski tarihli olduğu biliniyor. Videolardan biri 2004 yılında deniz tatbikatı sırasında kaydedilen bir görüntüden oluşuyor. USS Princeton adlı bir savaş gemisinin radarına giren tanımlanamayan cisimler olduğu görülüyor. Princeton mürettebatının yardım istemesiyle ortaya Super Hornet uçağının 2004 yılında yakaladığı tanımlamayan cisimlerin görüntüleri çıkıyor. Bu görüntüler 2017 yılında The New York Times’ta yer almış ve uçağın pilotları David Fravor ve Jim Slaight görüntülerin nasıl ortaya çıktığını anlatmıştı

2004 yılında çekilen görüntü

Tanımlanamayan cisimlerin görüldüğü görüntülerden diğer ikisi ise 2015 yılına ait. Görüntüleri, ABD Deniz Kuvvetleri’nin Florida yakınlarında kaydettiği biliniyor. Donanma pilotları tarafından çekilen videolar Super Hornet adlı uçağın kamerasıyla yakalanmış ve uçan bazı nesneleri gösteriyor. Uçağın pilotlarından Ryan Grave 2019 yılında The New York Times’a bir röportaj vermiş ve topaca benzer cisimler gördüğünü, ancak cisimleri halen tanımlayamadığını söylemişti.

2015 yılında çekilen bir görüntü

Gökyüzünde görülen ve tanımlanamayan her cisme UFO deniyor

Gökyüzünde görülen ve herhangi bir şekilde tanımlanamayan her cisim UFO olarak adlandırılıyor. Bu cisimler dünya dışı bir varlığı temsil etmek zorunda değil. UFO olarak tanımlanmış, ancak başka cisimler olduğu sonradan ortaya çıkmış birçok cisim mevcut. 2009 yılında İngiltere Savunma Bakanlığı’na bağlı UFO biriminin gökyüzünde turuncu ışık saçan bazı objeleri UFO olarak raporladığı biliniyor. Ancak cisimlerin gökyüzüne bırakılan Çin fenerleri olduğu fark edilince UFO birimi kapatılmış. 

Gökyüzündeki tanımlanamayan cisimlerle ilgili iddialar uzun yıllarından beri hayatımızda. Hatta ABD ordusunun UFO olaylarını araştırmak için 1949-1967 yılları arasında yürüttüğü bir resmi soruşturma programı da var: Project Blue Book (Mavi Kitap Projesi). Bu projeyle havada yaşanan olayları bilimsel şekilde araştırmak ve ulusal güvenlik tehdidi oluşturup oluşturmadığı belirlenmeye çalışılmış. Ancak araştırmadaki vakaların neredeyse tamamını hava balonları, doğal gazların oluşturduğu şekiller, meteorolojik olaylar oluşturmuş. O dönemde tanımlanamayan bu cisimlere uçan daire gibi isimler de takılmış. Amerika’da Hollywood etkisiyle de UFO’ların uzaylılara ait olduğu ve farklı bir yaşamdan dünyaya geldikleri fikri bazı dergi ve filmlerde işlenmiş. Bugün UFO dendiğinde aklımıza gelen yeşil koca kafalı figürlerin oluşması da kalıplara dayanıyor olabilir. 

earth flying saucers

1956’da yayınlanan Earth vs. the Flying Saucers adlı filmde uçan dairelerden bahsediliyor 

Sonuç olarak iddia doğru. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, tanımlanamayan cisimlerin olduğu eski tarihli videoları internet sitesinde yayınladı.