Fotoğrafların AK Partili Cemil Yaman’ın oğlunun düğününe ait olduğu iddiası

Fotoğrafların AK Partili Cemil Yaman’ın oğlunun düğününe ait olduğu iddiası

Doğru Doğru

Bulgular

İl valisi ve belediye başkanları, düğünden çeşitli fotoğraflar paylaşmış.

Paylaşımlarda yer alan görüntüler iddia görselle birebir uyumlu.

Düğünün 5 Eylül 2020 tarihinde yapılacağına ilişkin haber sitelerinden bilgiye ulaşmak mümkün.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

5 Eylül 2020 tarihinde sosyal medyada paylaşılan bir görselin AK Parti Kocaeli Milletvekili Cemil Yaman’ın oğlunun düğününe ait olduğu iddia edildi. Teyit’e de birçok ihbarın geldiği fotoğrafta hayli kalabalık bir grubun bir düğün organizasyonunda olduğu görülüyordu.

cemilyamandugun

Düğünle ilgili önceden yayınlanmış haberler var

Gönderideki kilit kelimelerle arama yapıldığında konuyla ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak mümkün. “Kocaeli Milletvekili Cemil Yaman oğlu” kalıbıyla Google’da bir tarama yapıldığında Çağdaş Kocaeli Gazetesi’nde 13 Temmuz 2020 tarihinde yapılmış bir habere erişiliyor. Haberde Yaman’ın oğlunun nişanlandığı bilgisi paylaşılıyor. Haberde Yaman’ın oğlu Hasan Hüseyin’in, evleneceği kişinin isminin de Rümeysa olduğu bilgisini ediniyoruz. Sonrasında yeniden kilit kelimelerle arama yaptığımızda yine aynı sitede yer alan ve çiftin evleneceğine ilişkin habere ulaşıyoruz. Bu içerikten de düğünün 5 Eylül Cumartesi günü Osmangazi Köprüsü yakınındaki bir alanda yapılacağı bilgisini öğreniyoruz.

Bu bilgi, Teyit’e de ihbar olarak gönderilen görseldeki yerle uyuşuyor. Fotoğraftaki Osmangazi köprü detayı belirleyici bir mimari obje olarak konumu doğrulamamızı sağlıyor. 

osmangazikopru

Ancak bu konum bilgisi fotoğrafın Osmangazi Köprüsü civarında çekildiğini doğrulasa da 5 Eylül 2020 tarihinde, yani iddiadaki düğüne ait olduğunu doğrulamak için sosyal medyada daha derinlemesine bir araştırma yapmak gerekiyor. 

Facebook, Twitter ve Instagram’da “Kocaeli milletvekilimiz” ve olası yanlış yazımları göz önüne alarak “Kocaeli millet vekilimiz” kalıpları ile bir arama yapmak bizi düğünden paylaşılan bazı fotoğraflara ulaştırmak için kısayol olabilir. Bu ibarelerle yaptığımız aramada da birçok sonuca ulaşıyoruz. 

Facebook’ta bir hesapta aynı tarihte 19.54’te yapılan canlı yayında “Kocaeli millet vekilimiz sayın Cemil Yaman beyin biricik oğlu Hasan Hüseyin Yaman kardeşimin mutlu gününe arkadaşlar ile şahitlik ettik Rabbim mesut bahtiyar etsin inşallah” mesajını görüyoruz. Videoyu izlediğimizde de hem köprü, hem de aynı oturma düzeni bilgisiyle karşılaşıyoruz. Kullanıcının hesabı incelendiğinde düğünden bir de fotoğraf paylaştığını görüyoruz

cemilyaman003

Facebook’ta yapılan bir diğer canlı yayın ise Gebze Gazetesi adlı hesaba ait. 5 Eylül 2020 akşamı yapılan yayın izlendiğinde yine Osmangazi köprüsü ve aynı kalabalığı görebiliyoruz. Videonun açıklamasında da “Kocaeli milletvekili Cemil Yaman’ın oğlu Hasan Hüseyin Yaman’ın düğünü Dilovası Osmangazi köprüsü yanı karayolları sosyal tesislerinde yapılıyor” yazılmış.

Henüz gün batmadan önce kaydedilen ve iddia video ile benzer konumlardan yapılan başka bir canlı yayında da birebir aynı görüntülerle karşılaşıyoruz.

cemilyaman002

Instagram’da yine aynı saatlerde yapılan bir paylaşımda da aynı oturma düzeni ve mimari objelere rastlıyoruz

Twitter’da yaptığımız aramadaysa düğüne ait başka fotoğraflara ulaşıyoruz. Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan’ın, Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir’in ve Çayırova Belediye Başkanı Bünyamin Çiftçi’nin gönderilerinde düğünden fotoğrafları görmek mümkün. Yine 25. Dönem Kocaeli Milletvekili Cemalettin Kaflı ve AK Parti Kocaeli Kadın Kolları’nın paylaşımında da fotoğraflara rastlayabiliyoruz.  5 Eylül tarihinde yapılan başka paylaşımlarda da benzer fotoğraflar yer alıyor

Medya Analiz hesabında yer alan bir videodaysa hem kalabalık bir kez daha dikkati çekiyor hem de fotoğraflarda da yer aldığı gibi düğünün yemekli olduğu göze çarpıyor

Görüntülerin tepki çekmesinin nedeni ise neredeyse tüm yetkili ve uzmanların sosyal mesafe, maske ve temas konusunda sıkça uyarılar yapması ve salgının yeniden etkisini artırması sonrası İçişleri Bakanlığı’nın 81 ilde düğünlerle ilgili kısıtlamaya gitme kararı alması. Kocaeli Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun internet sitesinde de yer alan kararla 4 Eylül 2020 tarihi itibariyle sokak/köy düğünü gibi etkinliklere müsaade edilmeyeceği, nikahların en fazla bir saat sürebileceği ve düğünlerde su haricinde yiyecek/içeçek servisi yapılmasına müsaade edilmeyeceği belirtilmişti.

cemilyaman004

Sonuç olarak sosyal medyada paylaşıma sunulan görsel 5 Eylül 2020 tarihinde Cemil Yaman’ın oğlunun düğününe ait. Osmangazi Köprüsü yakınında yapılan düğündeki kalabalık, hem gün batmadan önce hem de battıktan sonra çekilen görüntüler ve masalardaki ikramlar sosyal medyada büyük tartışmalara yol açtı.