Paul Pogba’nın Macron’un sözleri üzerine Fransa milli takımından ayrıldığı iddiası

Paul Pogba’nın Macron’un sözleri üzerine Fransa milli takımından ayrıldığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Fransız Milli Takımı’nın resmi sitesinde Paul Pogba halen takım üyesi olarak listeleniyor.

Paul Pogba resmi Instagram hesabından iddiaları yanlışladı.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Fransa’da başı kesilerek öldürülen öğretmenin ardından Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un olayı “İslamcı terörist saldırı” olarak nitelemesi üzerine, Fransız milli takımının Müslüman oyuncularından Paul Pogba’nın takımdan ayrıldığı iddia edildi.

pogba iddia

Paul Pogba takımdan ayrılmadı

Futbolcunun takımın halen bir üyesi olduğu bilgisine, takımın resmi sitesinden ulaşılabiliyor. 

Gineli Müslüman bir ailenin oğlu olan Pogba, Macron’un sözleri karşısında takımdan ayrıldığı yönünde iddiaları kendi resmi Instagram hesabından da yalanladı.

pogba yanlislama

“The Sun yine yaptı… Hakkımda kesinlikle yüzde 100 temelsiz haberler dolaşıyor, hiç demediğim ya da düşünmediğim şeylere neden oluyor. Bazı ‘medya’ kaynakları güncel Fransız olaylarının hassas bir konusunda tamamen sahte haber başlıkları yapmak için beni kullandığı ve tencereye dinimi ve Fransız milli takımını da kattığı için dehşet içindeyim, kızgınım, şaşkınım ve hayal kırıklığına uğradım. Şiddetin ve terörün her ve tüm şekillerine karşıyım. Benim dinim barış ve sevgi dinidir ve saygı duyulmalıdır. Maalesef bazı basın mensupları haberleri yazarken sorumlu davranmıyor, basın özgürlüklerini kötüye kullanıyor, yazdıkları, ürettikleri doğru mu kontrol etmiyor, insanların ve benim hayatım üzerindeki etkisini umursamadan bir dedikodu zinciri oluşturuyorlar. Bu yüzde 100 sahte haberlerin yayıncıları ve yayıcıları hakkında yasal işlem başlatıyorum. The Sun’a hızlıca şunları söylüyorum: Aranızda okula giden olmuştur ve hocalarının her zaman kaynaklarını kontrol etmelerini ve emin olmadıkları bir şeyi yazmamaları gerektiğini söylediğini hatırlayacaklardır. Fakat bakın, yine yaptınız galiba, bu sefer çok da ciddi bir konuda, utanın!”

Pogba The Sun’a seslense de, haberler Afrika kaynaklı çeşitli spor sayfalarından yayılmıştı. The Sun haberinde de, bu sayfalara atıf yapılıyordu. Ancak doğruluğu kontrol edilmemişti.

The Sun daha sonra haberini düzeltse de, haberin ilk haline arşivlerden ulaşmak mümkün. Ayrıca haberin URL’inin değiştirilmediği de görülebiliyor.

Pogba hakkında yanlışlanan iddialar, diğer doğrulama platformlarınca da incelenmişti.

16 Ekim 2020 tarihinde Paris’te bir öğretmen başı kesilmiş halde bulunmuş, daha sonra cinayet öğretmenin sınıfta Charlie Hebdo karikatürleri göstermesi ile bağdaştırılmıştı. Tüm dünyada ses getiren olay, Macron tarafından “İslamcı terörist saldırı” olarak adlandırmıştı