Papa'nın Cennet ve cehennem yok dediği iddiası gerçek değil

Papa'nın Cennet ve cehennem yok dediği iddiası gerçek değil

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Haberin kaynağı olan Yoganonymous, kurmaca haberleriyle bilinen bir parodi haber sitesi.

Haberlerde geçen III. Vatikan Konsili’nin toplandığı yönündeki iddialar da gerçek değil. III. Vatikan Konsili hiç toplanmadı.

Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

Hızlı Muhabir, Edebiyathane gibi bazı web sitelerinde yer alan ve sosyal medyada birkaç aydır paylaşılan bir haberde Papa Francis’in “Cennet ve cehennem yok, Adem ve Havva gerçek değil” dediği iddia edildi.

Haberlerde Papa’nın “son vaazında” şu ifadeleri kullandığı belirtildi:

‘’Tevazu, vicdan ve dini bütünlük sayesinde belirli dogmatik fikirlere ilişkin yeni anlayışlar kazandık. Kilise artık insanların acı çektiği gerçek bir cehenneme inanmıyor. Bu doktrin tanrının affediciliğiyle uyuşmuyor. Tanrı yargıç değildir; o insanların dostu ve affedicisidir. Tanrı sizi dışlamaz; ancak ve ancak affeder. Âdem ve Havva masalında olduğu gibi, biz cehennemi gerçek bir araç gibi görüyoruz. Cehennem sadece yalnız kalmış bir ruhun yansımasıdır; bu ruh da diğer tüm ruhlar gibi sonunda Tanrı’nın affediciliğine sığınacaktır.’’

Bu haberin kaynağı olan Yoganonymous, kurmaca haberleriyle bilinen bir parodi haber sitesi. Sitenin kendisi de haberin altında Papa Francis’in söylediğini iddia ettiği cümlelerin tamamıyla “satire” yani hicivsel olduğunu belirtiyor. Bu yüzden haber herhangi bir gerçeklik payı taşımıyor.

III. Vatikan Konsili hiç toplanmadı

Haberlerde geçen III. Vatikan Konsili’nin toplandığı yönündeki iddialar da gerçek değil. III. Vatikan Konsili hiç toplanmadı.

Vatikan Konsillerinin ilki 1869’da Papa IX. Pie tarafından toplandı. Vatikan Konsillerinin en son yapılanı ise II.Vatikan Konsili, 11 Ekim 1962'de Papa XXIII. John tarafından resmi olarak açıldı ve 8 Aralık 1965 tarihinde Immaculate Conception Şöleni'nde Papa VI. Paul tarafından kapatıldı. II.Vatikan Konsili’nde, ekümenizm ve diğer dinlerle olan ilişkilere dair tartışmalar yer aldı.