Papa Francis’in Covid-19 aşısı olmayanların cennete giremeyeceğini söylediği iddiası

Papa Francis’in Covid-19 aşısı olmayanların cennete giremeyeceğini söylediği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Papa Francis’in böyle bir açıklaması yok.

İddialar The Babylon Bee isimli hiciv sitesinden alınmış.

The Babylon Bee, din, politika, güncel olaylar ve tanınmış kişiler hakkında hiciv makaleleri yayınlayan bir muhafazakar Hristiyan hiciv haber sitesi.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada yayılan iddialara göre, Papa Francis cennete girmenin şartlarından birinin koronavirüs aşısı olmak olduğunu söyledi.

papa asi cennet iddiasi hiciv

İddialar sitesi The Babylon Bee’den alınmış

İddiaya dair ifadeleri taradığımızda, Türkçe kaynaklı bir sonuca ulaşılamıyor. Bunun üzerine aramalarımızı İngilizceye çeviriyoruz. Bu sayede hem yabancı doğrulama platformlarının analizlerine, hem de iddianın kaynağına ulaşılabiliyor.

İddialar, The Babylon Bee isimli sitenin 30 Kasım 2020 tarihinde yayınladığı makaleden alınmış. Paylaşılan görüntüler de yine aynı sitenin Türkçe’ye çevrilmiş halinden.

papa asi hiciv orijinal

Makalenin orijinal görüntüsü.

The Babylon Bee, muhafazakar Hristiyan bir hiciv ve parodi haber sitesi. Türkiye’de benzer yayınlar yapan bir örnek de var: Zaytung. Yani The Babylon Bee’nin paylaştığı Papa hakkındaki iddia da alay amaçlı hazırlanmış. Hatta makalenin devamında Papa’nın Tanrı ile konuştuğunu söyleyen bir kısım bile bulunuyor:

"Bu dünyadaki tüm insanların kurtulması için çok önemli. Biliyoruz ki, Tanrı hepimizi sevdiği ve bu hayatta ne tür şeytanlıklara karıştığımızla ilgilenmediği için herkesi cennete alıyor, ama tüm günahların en kötüsüne karşı dikkatli olmalıyız: Covid-19 aşısı olmamak. Tanrı beni bu epey güvenli aşının her iki dozunu da olmazsanız sizi cennete almayacağı konusunda bilgilendirdi."

The Babylon Tree’nin “Hakkımızda” kısmında hiciv sitesi oldukları belirtiliyor. Sitenin Facebook ve Twitter hesaplarında ise “Güvenebileceğiniz sahte haberler” ifadesine yer verilmiş.

Papa Francis’in koronavirüs aşısı konusunda bir açıklaması bulunmuyor. Vatikan Kutsal Makam resmi internet sitesi incelendiğinde de, bu konuda bir açıklama bulunmadığı görülebiliyor. Ancak Eylül ayında Birleşmiş Milletler’de yaptığı konuşmada aşının ne güçleri ne de ekonomik kaynakları olmadığı için öncelikle en fakir ve savunmasız olanlara verilmesi gerektiğini söylemişti.