Pankartta Kahrolsun şeriat başörtüsüne geçit yok yaşasın laiklik yazdığı iddiası

Pankartta Kahrolsun şeriat başörtüsüne geçit yok yaşasın laiklik yazdığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir fotoğrafta, kadınların açtıkları pankart üzerinde "Kahrolsun şeriat, başörtüsüne geçit yok, yaşasın laiklik" yazdığı iddia edildi. BiÇay BiSimit isimli sayfa tarafından 2 Haziran 2018’de Facebook’a yüklenen fotoğraf yaklaşık 3 bin kişi tarafından paylaşıldı ve bin 400 kişi tarafından beğenildi.

28 Şubat 2018’de Facebook’a yüklenen bir başka fotoğraf ise şimdiye kadar yaklaşık 4 bin kullanıcı tarafından paylaşıldı.

chp laiklik basortusu

Görsel montajlanmış

Ancak fotoğrafın, kadınların elinde bulunan pankartta, “Kahrolsun şeriat, başörtüsüne geçit yok, yaşasın laiklik" yazdığını gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraf montajlanmış.

Fotoğrafın orijinaline bakıldığında kadınların elinde bulunan pankartta, “Mezitli Emekçi Kadınlar Derneği” yazdığı görülüyor.

mezitli chp kadin

CHP Mersin İl Başkanlığı binasının önünde kadına yönelik şiddete karşı düzenlenen basın toplantısı sırasında çekilen 25 Kasım 2016 tarihli başka fotoğraflara da ulaşılabiliyor.

chp kadinemekci kadinlar dernegi

Fotoğraflar incelendiğinde pankartı tutan kişilerin aynı olduğu fark edilebiliyor. Mersin’deki yerel basına da yansıyan montajlı fotoğraf hakkında yapılan 9 Şubat 2018 tarihli haberlereulaşılabiliyor.