Pankartta 'İngiliz kadınlar Türk kadınlardan daha mı az değerli?' yazdığı iddiası

Pankartta 'İngiliz kadınlar Türk kadınlardan daha mı az değerli?' yazdığı iddiası

Doğru Doğru

Bulgular

Fotoğrafın orijinaline Getty Images’ten ulaşılabiliyor. Fotoğraf Hulton Deutsch arşivinde yer alıyor.

Fotoğraftaki pankartta “İngiliz kadınlar Türk kadınlardan daha mı az değerlidir” yazıyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve Teyit’e defalarca bildirim olarak gönderilen bir fotoğraftaki pankartta “Are British women worth less than Turkish women?” (İngiliz kadınlar Türk kadınlardan daha mı az değerli?) yazdığı iddia edildi. 

ingiltere turk kadinlarindan daha mi degersiziz pankarti

Pankart fotoğrafında oynama yok 

İddia doğru. Tersine görsel arama sonucunda fotoğrafın orijinaline Getty Images’ten ulaşılabiliyor. Fotoğraf Hulton Deutsch arşivinde yer alıyor. Açıklamasında, hükümetin kamu hizmetlerinde eşit ücret vermeyi reddetmesini protesto eden kadınların Westminster Trafalgar Meydanı’nda yürüdüğü belirtilmiş. Tarihi belirtilmeyen fotoğraftaki pankartta “İngiliz kadınlar Türk kadınlardan daha mı az değerlidir” yazıyor. İnternetteki farklı kaynaklarda, fotoğrafın 1960’lı yıllardan olabileceği bilgisi var. 

Trafalgar Meydanı’nda kadınların eşit ücret talepleri için farklı tarihlerde pek çok gösteri yürüyüşü yapılmış

Kadınlar hala erkeklerden yüzde 23 az maaş alıyor

Britanya tarihinde 1975’te yasa, istihdam ve eğitim gibi konularda cinsiyet ayrımcılığı yasa dışı hale getirilmişti. Ekim 2010’dan itibaren uygulanan eşitlik yasasında ise, dezavantaj ve ayrımcılıkla daha iyi mücadele amaçlanmış

Kadınların eşit ücret talebi halen tam olarak yaşama geçebilmiş değil. 1960’lı yıllarda var olan manzara, günümüzde de devam ediyor. UN Women verilerine göre, dünya genelinde kadınlar erkeklerden yüzde 23 daha az maaş alıyor.