Palandöken'de yapımı süren nikah sarayının 22 milyon TL maliyeti olduğu iddiası

Palandöken'de yapımı süren nikah sarayının 22 milyon TL maliyeti olduğu iddiası

Doğru Doğru
Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir görselin Erzurum’un Palandöken ilçesinde inşa edilmekte olan 22 milyon TL maliyetli bir nikah sarayını gösterdiği iddia edildi. 7 Aralık 2018’de paylaşılan görsel 500’den fazla retweet alırken Sözcü, Diken ve Sputnik tarafından da paylaşıldı. İddia daha önce Habertürk ve Milliyet gibi kaynaklar tarafından da haberleştirilmişti.

paylasim nikah

Erzurum’un Palandöken ilçesine maliyeti 22 milyon TL’yi bulan bir nikah sarayı inşa edilmekte olduğu iddiası doğru. Palandöken Belediyesi’nin web sitesinden alınan görsel, projenin bitmiş halini gösteriyor.

Nikah sarayı 29 Ağustos 2017’de ihaleye çıkmış

Öncelikle, iddia konusu görselin Palandöken Belediyesi’nin sitesinden alındığını ve yapılmakta olan nikah sarayını temsil ettiğini söylemekte fayda var. Nikah sarayının tamamlanmış halini gösteren tanıtım amaçlı proje görselleri aşağıdaki gibi:

saray 1

saray 2

saray 3

Palandöken’de 2015’ten beri gündemde olan nikah sarayının proje aşamasının 2016’da tamamlandığı anlaşılıyor. Bu dönemde projenin 6 bin metrekare kapalı alan üzerine kurulacağı, Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar tarafından açıklanmış. Resmi ilan portalı ilan.gov.tr’deki ilana göre projenin ihalesi de 29 Ağustos 2017’de yapılmış. 17 bin metrekare kapalı alana sahip olacağı öngörülen ve Müftü Solakzade Mahallesi’ne yapılacak olan kompleksin ihale numarası 2017/385893.

İhale sonrası yüklenici ile imzalanacak sözleşmenin türü ise “anahtar teslimi götürü bedel sözleşme” olarak belirtilmiş. Yani sözleşme, yüklenicinin teklif ettiği bedel üzerinden yapılmış.

Maliyet 22 milyon 125 bin TL

Kamu İhale Kurumu’na bağlı Elektronik Kamu Alımları Platformu’nda (EKAP) 2017/385893 ihale numarası ile ihale aratılıp, sağ üstteki “Bilgiler” sekmesine girildikten sonra yine sağ taraftaki “Sözleşme Bilgileri” sekmesine bakıldığında sözleşme bedelinin 22 milyon 125 bin TL olduğu görülüyor. Sözleşme, 25 Ekim 2017 tarihinde yapılmış. Yüklenici ise, aşağıda ihalenin sonuç ilanında görüleceği üzere Volkan Kızmaz ve Abdulvahap Yılmaz İş Ortaklığı.

Ekran Resmi 2019 12 31 12.42.02

Palandöken Belediyesi’nin haberine göre inşaata 2 Kasım 2017 tarihinde başlanmış. Bu haberde sözleşmenin aksine nikah sarayının 2018 yılı sonlarına doğru bitirileceği yine Orhan Bulutlar tarafından açıklanmış. Kendisinin, II. Abdülhamit anısına yapılan ve Türkiye’nin ilk akıllı nikah sarayı olması öngörülen tesis hakkında çıkan haberlere geçtiğimiz haftalarda tepki gösterdiği de görülebiliyor.

İhalenin sonuç ilanı da aşağıdaki gibi. İhalenin bütün dökümanlarına ve detaylarına EKAP’taki ihale sayfasının sağ üst köşesindeki “Döküman” sekmesi altından ihale dökümanı indirilerek ulaşılabilir.

Ekran Resmi 2019 12 31 12.43.30

Son olarak teyit.org tarafından Palandöken Belediyesi ile gerçekleştirilen görüşmede de nikah sarayı ve maliyeti yetkililerce teyit edildi. teyit.org’a aktarılan bilgiye göre, nikah sarayının Haziran 2019’da kullanıma açılması planlanıyor.