Pakistan ve Hindistan’dan Britanya'ya gidenlerin 10 gün karantinada kalmak yerine Türkiye’den seyahat edebilecekleri iddiası

Pakistan ve Hindistan’dan Britanya'ya gidenlerin 10 gün karantinada kalmak yerine Türkiye’den seyahat edebilecekleri iddiası

Karma Karma

Bulgular

Britanya Hindistan’dan gelenlere ücretli karantina uyguladığından Türkiye aktarmalı Hindistan-Britanya yolculuğu makul gözükse de, Hindistan’dan gelenler Türkiye’de de karantinada kalmak zorunda.

Türkiye Pakistan’dan gelen yolculara karantina uygulamadığı için, Türkiye aktarmalı Pakistan-Britanya yolculuğu hem daha ucuz hem de teknik olarak olası görünüyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Covid-19 pandemisi nedeniyle ülkeler, giriş çıkış prosedürlerine bir dizi önlem eklemiş durumda. Britanya, riskli bulduğu ülkelerden gelen yolculara 10 gün zorunlu otel karantinası uygulayanlardan. Sosyal medyada yayılan çeşitli gönderilerde, bazı ailelerin Hindistan’dan Britanya’ya dönmeden önce Türkiye'de 10 gün geçirmeye karar verdikleri, bu sayede de uçuş ve karantina maliyetlerinde binlerce sterlin tasarruf ettikleri iddia ediliyor.

turkiye karantina iddiasi

Prof. Dr. Bengi Başer iddiasının kaynağını BBC’de arkadaşının duyduğu bir habere dayandırıyor. BBC’nin internet sitesinde arama yapıldığında, böyle bir haber bulunamasa da BBC bünyesinde yayınlanan bir podcast yayınında iddia konu ediliyor. Ayrıca yerel basında Pakistanlı bazı ailelerin Britanya’ya dönerken zorunlu otel karantinasından kaçmak için önce Türkiye’yi ziyaret ettiklerini konu eden bir haber var.

Britanya Hindistan’dan gelenlere ücretli karantina uyguluyor

Britanya, aralarında Pakistan ve Hindistan’ın da dahil olduğu kırmızı listede bulunan toplam 40 ülkeye seyahat kısıtlaması uyguluyor. Türkiye bu listede değil. 

Kırmızı listedeki ülkelerden gelenler Britanya’ya girebiliyor; fakat 10 gün devletin belirlediği otellerde konaklamak, yani karantinaya girmek gerekiyor. Hükümetin belirlediği otellerde 10 günlük kişi başı karantina bedeli standart bin 750 sterlin.

Britanya’ya kırmızı listede olmayan bir ülkeden seyahat edildiğinde ise 10 gün belirtilen ikamette karantina şartı var. 

Hindistan’dan Türkiye’ye gelenler karantinada kalmak zorunda

Bu durumda Hindistan, Pakistan ya da kırmızı listede bulunan bir ülkeden Britanya’ya seyahat ederken öncesinde Türkiye gibi kırmızı listede bulunmayan ülkeye seyahat etmek makul görünebilir. Fakat Türkiye de Hindistan’dan gelenlere 14 gün karantinayı zorunlu tutuyor. Doğrudan Hindistan'dan veya Hindistan aktarması ile son 10 gün içinde bu ülkede bulunup Türkiye'ye gelenler, valiliklerce belirlenen yerlerde 14 gün karantina altında tutuluyor

15 Mayıs itibariyle belirtilen 15 ülke hariç Türkiye'ye gelmek isteyenlerin son 72 saat içinde yapılmış negatif sonuçlu bir PCR testi sonucu göstermeleri de gerekiyor

İddialarla ilgili Sağlık Bakanlığı da Anadolu Ajansı’na bir açıklama yaptı ve iddiaları yalanladı.

Pakistan’la ilgili durumu ise Sağlık Bakanlığı ile görüşen gazeteci Kübra Par’ın haberinden takip edebiliyoruz. Bakanlık konuyla ilgili “Pakistan varyantı diye bir şey olmadığı için oradan gelenlere karantina değil sadece PCR testi uygulanıyor” açıklamasını yapıyor.

BBC Türkçe, Türkiye üzerinden Britanya'ya seyahat eden Pakistanlı yolcular ile görüştü. Yolcular, Britanya'nın Pakistan'a uyguladığı zorunlu otel karantinası nedeniyle Türkiye aktarmalı yolculuk etmenin daha ucuz olduğunu ifade ediyorlar.

Peki Hindistan’dan Britanya’ya doğrudan ve Türkiye aktarmalı olarak dönmenin maliyeti ne? Hindistan’dan Britanya’ya dönüşteki uçak ve karantina masraflarını kıyasladık.

1) Hindistan’dan Britanya’ya doğrudan seyahat etmek

Hindistan’dan Britanya’ya 7 Mayıs 2021’te dönmeyi planlayan bir yolcu için ortalama tek yön uçak bileti Yeni Delhi’den Londra’ya olmak üzere aktarmasız bin 68 sterlin. Bu durumda yolcunun Britanya tarafından belirlenen devletin belirlediği 10 gün zorunlu otel karantinasında kalması gerek. Hükümetin belirlediği odada 10 gün kalma fiyatı bir kişi için bin 750 sterlin.

Bu durumda Hindistan Britanya yolculuğunun bir kişi için maliyeti, 14 gün zorunlu otel karantinası ve uçak masrafı hesap edildiğinde takribi olarak 2 bin 818 sterlin. Bu tutar 4 Mayıs 2021 kur fiyatlarına göre yaklaşık olarak 32 bin 496 liraya denk geliyor.

2) Hindistan’dan Britanya’ya İstanbul aktarmalı seyahat etmek

7 Mayıs 2021’de Hindistan’dan Britanya’ya Türkiye aktarmalı olarak dönmeyi planlayan bir yolcunun iki kez uçak bileti alması gerekiyor. İlk olarak Yeni Delhi’den İstanbul’a ortalama olarak uçak bileti fiyatı aktarmalı 273 sterlin. Bu yönde aktarmasız uçuş yok. Bu durumda Türkiye yine Hindistan’dan gelen yolculara 14 gün zorunlu karantina uyguluyor fakat bunun belli bir ücreti bulunmuyor. Hindistan’dan gelen yolcular, valiliğin ve ilçe sağlık müdürlüklerinin yönlendirdiği yurtlarda konaklayabiliyor. 

Yolcunun, 14 gün İstanbul’da karantinada kaldıktan sonra nihai amacı olan Britanya’ya dönmek istemesi durumunda, 7 Mayıs 2021 için tek yön İstanbul’dan Londra’ya ortalama uçak bileti fiyatı aktarmasız 100 sterlin civarında.

Bu yöntemi seçen kişilerin de Türkiye’den Britanya’ya dönmeleri halinde Britanya’da belirtilen bir ikamette zorunlu ev karantinasına girmeleri gerektiğini de ekleyelim. Ancak bu ücretsiz.

Bu durumda İstanbul karantina aktarmalı Hindistan Britanya yolculuğunun bir kişi için maliyetinin, 373 sterlin olduğu söylenebilir. Bu tutar 4 Mayıs 2021 kur fiyatlarına göre yaklaşık olarak 4 bin 301 liraya denk geliyor.

Aynı yöntemle Pakistan’dan Britanya’ya doğrudan ve Türkiye aktarmalı olarak dönmenin maliyetini kıyaslayalım:

3) Pakistan’dan Britanya’ya doğrudan seyahat etmek

7 Mayıs 2021’de Pakistan’dan Britanya’ya dönmeyi planlayan bir yolcu için ortalama tek yön uçak bileti başkent İslamabad’dan Londra’ya aktarmasız olarak 674 sterlin. Pakistan kırmızı listede olduğu için, yolcunun Britanya tarafından belirlenen devletin belirlediği 10 gün zorunlu otel karantinasında kalması gerek. Hükümetin belirlediği odada 10 gün kalma fiyatı bir kişi için bin 750 sterlin.

Bu durumda Hindistan - Britanya yolculuğunun bir kişi için maliyetinin yaklaşık 2 bin 424 sterlin olduğu söylenebilir. Tutar 4 Mayıs 2021 kur fiyatlarına göre yaklaşık olarak 27 bin 952 liraya denk geliyor.

4) Pakistan’dan Britanya’ya İstanbul aktarmalı seyahat etmek

7 Mayıs 2021’de Hindistan’dan Britanya’ya Türkiye aktarmalı olarak dönmeyi planlayan bir yolcunun iki kez uçak bileti alması gerekiyor. Başkent İslamabad’dan İstanbul’a uçak bileti fiyatı aktarmasız ve en hızlı şekilde 376 sterlin.  Pakistan’dan Türkiye’ye gelen yolculara zorunlu karantina uygulaması yapılmıyor. Bu durumda yolcu, son 72 saat içinde yapılmış negatif sonuçlu bir PCR testi sonucunu göstererek Türkiye’de tatiline başlayabilir.

Kişinin Türkiye’de konakladıktan sonra nihai amacı olan Britanya’ya dönmek istemesi durumunda 7 Mayıs 2021 için tek yön İstanbul Londra ortalama uçak bileti fiyatı 100 sterlin.

Bu yöntemi seçen kişilerin de Türkiye’den Britanya’da belirtilen bir ikamette zorunlu ev karantinasına girmeleri gerek. Ancak bu ücretsiz.

Bu durumda İstanbul karantina aktarmalı Pakistan-Britanya yolculuğunun bir kişi için maliyeti 476 sterlinde kalıyor. Bu tutar 4 Mayıs 2021 kur fiyatlarına göre yaklaşık olarak 5 bin 489 liraya denk geliyor. 

Sonuç olarak, Türkiye aktarmalı Hindistan-Britanya yolculuğu yapılması daha ucuz görünse de Hindistan’dan gelen yolcular için Türkiye’de 14 gün zorunlu karantina uygulanıyor. Türkiye Pakistan’dan gelen yolculara karantina uygulamadığı için, Türkiye aktarmalı Pakistan-Britanya yolculuğu yapılması hem daha ucuz hem de teknik olarak mümkün görünüyor.

Ancak bu hesaplar, bu yola Britanya'ya gitmek isteyen herkesin başvurduğu anlamına elbette gelmiyor.

"Analizin yayınlanması ardından 7 Mayıs 2021'de Britanya, 12 Mayıs'ta Türkiye'yi kırmızı listeye ekleyeceğini duyurdu. Yani Türkiye'den Britanya'ya seyahat eden yolcular da, Hindistan ve Pakistan'dan seyahat edenler gibi 10 gün zorunlu otel karantinasında kalacak. Bu durumda Hindistan ve Pakistan'dan Türkiye aktarmalı Britanya yolculuğu yapmak, 12 Mayıs itibariyle mümkün olmayacak."

Güncelleme: 06/05/2021

BBC Türkçe'nin haberi analize eklendi.

Güncelleme: 07/05/2021

Britanya'nın Türkiye'yi kırmızı listeye aldığı bilgisi eklendi.