Özel okuldan devlet okuluna geçişin yasaklandığı iddiası

Özel okuldan devlet okuluna geçişin yasaklandığı iddiası

Karma Karma

Bulgular

Nakil yasağı MEB’e bağlı tüm eğitim kurumlarını kapsıyor.

Ne özel okuldan resmi okula, ne resmi okuldan özel okula, ne resmi okuldan resmi okula, ne de özel okuldan özel okula geçiş yapılabiliyor.

Yasağın 31 Aralık’a kadar sürmesi bekleniyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada yayılan paylaşımlarda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından özel ve devlet okulları arasında nakil işlemlerinin yasaklandığı ve bunun özel okulları pandemi sürecinde maddi kayıp yaşamaktan korumak amaçlı yapıldığı iddia edildi.

okullarda nakil yasagi iddia

31 Aralık kadar nakil yasak

İddialarda yer alan bilgiler Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde tarandığında, özel okullardan resmi okullara geçiş hakkında bir duyuruya yer verilmediği görülüyor. Sitedeki MEB Asistan Botu’na nakil işlemleri konusunda soru ilettiğimizde, bot tarafından ziyaretçilere şu cevap veriliyor:

meb asistan cevap

Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 31.03.2020 tarihli Nakil ve Geçişler yazısı kapsamıda Bu bağlamda uzaktan eğitim sürecinin 30 Nisan 2020 tarihine kadar uzatılmış olması, Koronavirüs (Covid19) pandemisi nedeniyle alınan tedbirlere ek olarak öğrenci hareketliğinin azaltılması adına Bakanlığımıza bağlı resmi/özel okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim kurumları arasında gerçekleşen öğrenci nakil ve geçiş işlemleri ikinci bir talimata kadar tedbiren durdurulmuştur.”

Yani özel ve resmi okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim kurumları arasında nakil işlemleri pandemi nedeniyle durdurulmuş. Kararla ilgili bakanlıktan ilgili mercilere iletilen bir belge de var:

milli egitimden gelen belge

Teyit’e Eğitim-Sen tarafından iletilen 6041670 numaralı belgeyi, üzerindeki c53e-0d4c-3588-b6a7-f36d kodu sayesinde E-Devlet üzerinden kontrol de edebiliyoruz.

Teyit, bu yasakların durumuyla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı danışma hattı ile görüştü. Danışma hattından alınan bilgiye göre, yasaklar yeni okul döneminde örgün eğitimin başlamasıyla kaldırılmış ve özel ya da resmi fark etmeksizin kurumlar arası geçiş serbestisi getirilmiş. İzin verilen nakil tarihlerine dair haberlere medyada da yer verilmiş. Ancak eğitimin yeniden uzaktan devam ettirilmesi kararıyla, nakil yasağı tekrar yürürlüğe girmiş. Yasakların tüm okullar arasında olduğu ve özel ile resmi ayrımı olmadığı da yine Teyit’e bildirildi. Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı’nın internet sitesinde 18 Kasım günü yayınlanan bir duyuruya da ulaşmak mümkün. Bu açıklamada şu ifadeye yer veriliyor:

“Bu süreçte okullar arası nakil başvurularında 18 Kasım 2020'ye kadar yapılan başvurular işleme alınacak, 31 Aralık 2020'ye kadar yeni başvuru alınmayacaktır.”

Yani nakil işlemleri 31 Aralık 2020 tarihine kadar durdurulmuş, ancak 18 Kasım’a kadar yapılan başvurulara işlem hakkı tanınmış. Şu an bu duyurudaki tarihler güncel durumda ve Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı tüm okullarda nakil işlemleri durdurulmuş durumda. Yani ne özel okuldan resmi okula, ne resmi okuldan özel okula, ne resmi okuldan resmi okula, ne de özel okuldan özel okula geçiş yapılabiliyor.

Yasağın gerekçesi ise, pandemi önlemleri kapsamında öğrenci hareketliliğinin azaltılması.

Nakiller pandemi nedeniyle rafa kaldırılmış olsa da, olağan bir okul döneminde de her an nakil yapmak mümkün değil. Öğrencilerin her yıl nakil yapması için izin tanınan tarihler belirleniyor. Bu tarihler dışında nakil yapmak yalnızca belli koşulları sağlayanlar için mümkün.