Özel araçlarında dezenfektan ve maske olmayanlara 3 bin lira ceza kesileceği iddiası

Özel araçlarında dezenfektan ve maske olmayanlara 3 bin lira ceza kesileceği iddiası

Karma Karma

Bulgular

Emniyet yetkilileri hali hazırda böyle bir uygulama olmadığını söyledi.

İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü resmi sitelerinde de böyle bir duyuru yer almıyor.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada yayılan ve Teyit’e ihbar olarak gönderilen bir iddiaya göre özel araçlarda maske ve dezenfektan bulundurma zorunluluğu geldi. Uymamanın ise 3 bin lira cezası var.

ozel araclarda maske ve dezenfektan bulundurmak zorunlu iddiasi min

Emniyet yetkilileri hali hazırda böyle bir uygulama olmadığını söyledi. İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü resmi sitelerinde de böyle bir duyuru yer almıyor. Özel araçlarda birden fazla kişi bulunduğu hallerde maske takılması zorunluluğu olan iller var, ancak sıvı dezenfektan ile ilgili bir düzenleme bulunmuyor. 

Böyle bir düzenleme yapılmadı

Teyit, konu hakkında bilgi almak için emniyet yetkililerine ulaştı. Emniyet Genel Müdürlüğü Halkla İlişkiler Departmanı kendilerine böyle bir bilgilendirme ulaşmadığını söyledi. İstanbul Bölge Trafik Şube Müdürü Mustafa Şaşmaz da “Valilikten böyle bir genelge gelmedi, özel araçlarda böyle bir kontrol uygulamıyoruz” dedi. İzmir Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü de şu an böyle bir uygulamanın söz konusu olmadığını doğruladı.

İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi sitesinde de böyle bir duyuru yer almıyor.

Eğer böyle bir suç ve yaptırımı olsaydı yasal metinlerde görmemiz gerekirdi. Ancak dezenfektan ve maske zorunluluğu getiren tek bir düzenleme var: Ankara ve İstanbul’un da dahil olduğu çeşitli valilikler, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararlarına göre toplu taşıma araçlarında dezenfektan bulunması ve maske takma zorunluluğu getirdi. 

Özel araçlarda maske uygulamasına ilişkinse, bazı illerde çeşitli düzenlemeler mevcut. Ankara, Bursa, Balıkesir gibi çeşitli illerin valilik kararları incelendiğinde birden fazla kişinin bulunduğu özel araçlarda maske kullanımının zorunlu olduğu anlaşılabiliyor. Bu kararlar dezenfektan bulundurulmasını zorunlu kılmıyor. Bu yasaklara uymayanlara ilişkin 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesi uyarınca ceza uygulanıyor. Bu maddeye göre bu yasaklara uymayanlara 250 liradan bin liraya kadar idari para cezası uygulanıyor.

Yeniden değerleme oranları göz önüne alındığında 282. madde uyarınca kesilen güncel idari para cezasının 3 bin 150 TL olduğu görülüyor. Yasağın ihlali durumunda kesilen bazı cezalara resmi sitelerden ulaşabiliyoruz. Yine gerekli görüldüğü hallerde kabahatler kanunu 32. madde ve ceza kanununa göre de işlemler yapılabiliyor. 

8 Eylül'de yayınlanan yeni genelge

Bu arada, 8 Eylül 2020'de İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliklerine gönderilen "Covid-19 Tedbirleri konulu ek genelge" ile meskenler hariç tüm alanlarda maske takılması zorunluluğu getirildi. Genelgede özel araçlarla ilgili bir detay belirtilmemekle birlikte Ankara Valiliği genelgenin özel araçları da kapsadığını belirtti. Araçlarda dezenfektan bulundurma zorunluluğu ise bulunmuyor.

Güncelleme: 11/09/2020

8 Eylül'de yayınlanan yeni İçişleri Bakanlığı genelgesiyle ilgili ara başlık eklendi.