Özdil’in 'Mustafa Kemal' kitabının özel serisinde kullanılan yazıtipine '10 Kasım' adının verildiği iddiası

Özdil’in 'Mustafa Kemal' kitabının özel serisinde kullanılan yazıtipine '10 Kasım' adının verildiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

T24Birgün, Cumhuriyet, DHA, Haberler.com gibi haber sitelerinde paylaşılan, tanıtım videolarında yer alan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen haberlerde Maximiliano Sproviero tarafından tasarlanan ve Joelle İmamoğlu’nun Yılmaz Özdil’in “Mustafa Kemal” isimli özel baskı kitabı için seçtiği yazıtipine “10 Kasım” isminin konulduğu iddia edildi.

İddia, T24’te “Yılmaz Özdil’in 2 bin 500 liralık kitabının yazıtipine ‘10 Kasım’ adı verildi” manşetiyle paylaşıldı. Söz konusu habere eşlik eden tanıtım videosunda da aynı ifadeler yer aldı.

yilmaz ozdil font

21 Ocak 2019 tarihinde Yılmaz Özdil’in Twitter hesabından bir tanıtım videosu paylaşıldı. Bu videoda yazı tipinin isminin “10 Kasım” olduğu iddia edildi. Yılmaz Özdil’in bu paylaşımı 140 bin kez görüntülendi.

10 kasim font

İlginizi çekebilir.

Fakat, Yılmaz Özdil’in yazdığı “Mustafa Kemal” kitabının 2 bin 500 TL’lik özel baskısında kullanılan yazıtipine “10 Kasım” ismi konulduğu iddiası doğru değil. Yazıtipinin ismi “Bird Script” ve bu kitap için özel olarak modifiye edildi. Kitabın iç tasarımcısı Joelle İmamoğlu teyit.org’a yaptığı açıklamada yazıtipinin adının “10 Kasım” olmadığını belirtti.

“Bu yazıtipine '10 Kasım' adı verilmemiştir. Yazıtipinin zaten kendi adı vardır”

İmamoğlu, araştırmaları sonucu seçtiği Bird Script isimli yazıtipini “Mustafa Kemal” kitabında kullanmak için tasarımcısı Sproviero’yla iletişime geçtiğini teyit.org’a aktardı. Yazıtipinin özellikle bu kitap için kullanılması ve Türkçe karakterlere uygun hale getirilmesi için yapılan modifikasyonlar, yazıtipinin tasarımcısı Maximiliano R. Sproviero tarafından gerçekleştirildi. İmamoğlu, yazıtipinin ismiyle ilgili iddiaların doğru olmadığını belirtti.

Bu çalışma Kasım başında gerçekleştirildi. Yazıtipinin üzerinde çalışıp değişiklikler yaptıkça, önceki versiyonlarından ayırmak için Nov. 7 (7 Kasım), Nov. 9 (9 Kasım), Nov. 10 (10 Kasım) ve nihayet işin tamamlandığı gün Nov. 14 (14 Kasım) olarak aramızda adlandırıldı. Bu tarih belirten isimler, yazıtipi tasarımcısı, kitap tasarımcısı ve matbaa arasında iç iletişimi sağlamak için kullanılmıştır. Yazıtipinin adı değildir.

yazitipi joelle

joelle yazitipi

Joelle İmamoğlu’nun teyit.org’a ilettiği yazıtipi çalışmalarından bir örnek. Sağ üstte, yazıtipinin adının BirdNov11 (yani Bird isimli yazıtipinin 11 Kasım versiyonu) olduğu görülebiliyor. Yazıtipinin son hali ise 14 Kasım modifikasyonu olduğundan BirdNov14 olarak adlandırılıyor.

joelle birdscript

Joelle İmamoğlu’nun teyit.org’la paylaştığı Bird Script isimli yazıtipinin versiyonlarına dair bir örnek. Versiyonların tarih belirtilerek birbirinden ayrıldığını görmek mümkün.

birdscript

Solda “Bird Script”, sağda ise yazıtipinin “Mustafa Kemal” kitabı için kullanılan modifikasyonlarla oluşturulmuş son hali “Bird Script Nov.14”.

teyit.org yazıtipinin tasarımcısı Sproviero ile e-posta üzerinden iletişime geçti. Sproviero’dan henüz bir cevap alınamadı.

Kırmızı Kedi Yayınevi söz konusu gönderiyi kaldırdı

Kırmızı Kedi Yayınevi özel baskısının satışa sunulmasına iki gün kala bir tanıtım gönderisi paylaşmıştı. Bu tweet 677 kişi tarafından beğenildi. Kırmızı Kedi Yayınevi konuyla ilgili bir açıklamada bulunmadı fakat söz konusu gönderiyi kaldırdı. teyit.org’un ulaşmaya çalıştığı yayınevinden henüz cevap alınamadı.

kirmizikedi 10kasim

Sonuç olarak Yılmaz Özdil’in “Mustafa Kemal” kitabının özel baskısında kullanılan yazıtipinin adının “10 Kasım” olduğu iddiası doğru değil. Yazıtipi, Maximiliano Sproviero tarafından tasarlandı ve Türkçe karakterlere ve baskı niteliklerine uygun olarak Sproviero tarafından bu kitaba özgü olarak düzenlendi. "Bird Script" isimli yazıtipinin bu kitapta kullanılan versiyonunu ise “Bird Script Nov.14” olarak, yapıldığı tarih temel alınarak oluşturuldu. Yazıtipi, kitabın tasarımı ve özel baskıyla ilgili ayrıntılı bilgiye yayınevinin sitesinden ulaşılabilir.