Oy pusulaları üzerinde oy kullanılacak ilin isminin yazılı olması gerektiği iddiası

Oy pusulaları üzerinde oy kullanılacak ilin isminin yazılı olması gerektiği iddiası

Doğru Doğru
Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Özellikle WhatsApp’ta paylaşılan bir ekran görüntüsüyle, oy pusulasında mutlaka oy kullanılan şehrin adının yazması gerektiği iddia edildi. Ayrıca paylaşımlarda üzerinde Şanlıurfa yazan pusulaların İzmir Buca’ya gönderildiği de belirtildi.

secim oy pusulasi il

Oy pusulaları üzerinde oy kullanılan şehrin isminin yazması gerektiği iddiası doğru. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından hazırlanan oy pusulalarının üzerinde seçmenlerin oy kullandığı şehrin adı ve oy kullanılan seçim çevresinin numarası yazması gerekiyor.

Örneğin, Ankara’da 1. bölgede oy kullanacak bir seçmenin oy pusulasında “27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi Siyasi Partiler ve Bağımsız Adaylar Birleşik Oy Pusulası ANKARA İLİ (1) Numaralı Seçim Çevresi” ibaresi bulunmak zorunda.

oy pusulasi ornek 1024x587

Oy pusulasının üzerinde oyun kullanılacağı il ve seçim çevresi yer almak zorunda

İddiada yer alan oy pusulaları, YSK’nın web sitesinde geçerli ve geçersiz oyları göstermek amacıyla kullanılan örnek oy pusulaları. Bu oy pusulaları üzerinde boş bırakılan il kısmının gerçek oy pusulalarında yer alması gerekli. Seçim sırasında kullanılacak oy pusulalarında partilerin logoları ve isimlerinin, ittifak kutucuklarının ve oyun kullanılan şehrin adının yazması gerekiyor. YSK’nın yayınladığı 740 numaralı kararda yer alan örnek oy pusulalarında oy kullanılacak ilin ve seçim çevresinin yazılması gerektiği gösteriliyor. Ayrıca YSK’nın yayınladığı 135 sayılı genelgede geçerli olmayan oy pusulasına ilişkin bilgilerin yer aldığı 42. Madde’nin g maddesinde, “Sandığın ait olduğu seçim çevresinden başka bir seçim çevresi için düzenlenmiş olan” oy pusulasının geçerli olmayacağı belirtiliyor.

ornek oy pusulalari sablonu 1024x693

 

24.Dönem milletvekili genel seçimleri için hazırlanmış oy pusulasında da oy kullanılacak ilin belirtildiği görülebiliyor. Pusulanın üzerinde “Bingöl İli Seçim Çevresi” yazıyor;

pusula 24 donem milletvekili Anadolu Ajansı- Abdullah Çelik

CHP Parti Okulu İzmir İl Koordinatörü Abdullah Aydemir teyit.org’a yaptığı açıklamada İzmir’de iki ilçede benzer bir olayın yaşandığını, geçen Pazar YSK’nın acil emriyle pusulalardaki bu yanlışlığın giderildiğini ifade etti:

Başka ilçelerde ya da illerde böyle bir durumun yaşanıp yaşanmadığını bilmiyoruz. Bu konu hakkında tutanak da tutuldu. Sandık kurullarının bu konuya dikkat etmesi gerekli, aynı zamanda seçmenler de kendi üzerlerindeki sorumluluğun farkına varmıştır diye düşünüyorum. Oy kullanmadan önce mutlaka pusuladaki il ve bölge bilgilerine bakılmalı. Örneğin İzmir’de 1. ve 2. bölge arasında oy pusulaları açısından bir sıkıntı yaşanırsa buna dikkat etmek daha zor olabilir. Bu haberler sonrası en azından önemi anlaşıldı.