Oval Ofis’e Erdoğan’ın ziyareti nedeniyle II. Abdülhamit tablosu asıldığı iddiası

Oval Ofis’e Erdoğan’ın ziyareti nedeniyle II. Abdülhamit tablosu asıldığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

II. Abdülhamit’in tablosu fotoğrafa montajlanmış.

Fotoğrafı tersine görsel arama yöntemi ile aradığımızda montajsız haline Daily Mail’in bir haberinde rastlıyoruz.

Oval Ofis’te bulunan tablodaki kişi ise, ABD’nin ilk başkanı olan George Washington.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bazı gönderilerde yer alan fotoğrafın, Beyaz Saray’da yer alan Oval Ofis’e Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyareti vesilesiyle II. Abdülhamit’in tablosunun asıldığı iddia edildi. Facebook’ta paylaşılan gönderi, yaklaşık 2 bin 500 kez beğenildi. Gönderinin altında, bazı sosyal medya kullanıcılarının fotoğrafın gerçek olduğuna inandıklarını gösteren yorumlar mevcut.

abdulhamid tablosu iddia

yorum 2yorum 1

Ancak iddia doğru değil. II. Abdülhamit’in tablosu fotoğrafa montajlanmış.

Fotoğraf montajlanmış

Fotoğrafı tersine görsel arama yöntemi ile aradığımızda montajsız haline Daily Mail’in bir haberinde rastlıyoruz. Bu haberde Donald Trump ve Recep Tayyip Erdoğan’ın Beyaz Saray’da yer alan Oval Ofis’teki buluşmaları konu ediliyor. 13 Kasım 2019’da gerçekleşen buluşmada, en önemli gündem Suriye’ydi. Bunun dışında Barış Pınarı Harekatı ve FETÖ de konuşulan konular arasındaydı. Habere eşlik eden fotoğraflar arasında, montajlanan fotoğrafın orijinal hali de yer alıyor. 

anadolu agency original picture

Kaynak: Anadolu Ajansı

Daily Mail’de yer alan haberde fotoğrafın kaynağının Anadolu Ajansı (AA) olduğu belirtiliyor. AA’nın konuyla ilgili içeriği incelendiğinde aynı ziyaret sırasında farklı açılardan çekilmiş kareler görmek de mümkün.

Oval Ofis’te bulunan tablodaki kişi ise, ABD’nin ilk başkanı olan George Washington. Tablo, Rembrandt Peale tarafından 1853’te resmedilmiş. 

Screen Shot 2020 06 19 at 20.43.05

Ayrıca, başkanların Beyaz Saray’da kişisel isteklerine göre tablo asmaları mümkün değil. Recep Tayyip Erdoğan, 2009 yılında Oval Ofis’te Barack Obama’yı ve 2007 yılında George Bush’u ziyaret ettiğinde, duvarda aynı George Washington tablosu vardı.

İddiayı ortaya atan 2023 Diriliş, aslında daha çok parodi içerikler üreten bir Facebook sayfası. Ancak yine de parodi içeriklerin de gerçek sanılıp paylaşıldığı durumlar olabiliyor. Teyit, kendisini “eğlencelik” kategorisine yerleştiren 2023 Diriliş’in ortaya attığı birçok iddiayı daha önce de yanlışlamak ihtiyacı duymuştu: 

İlginizi çekebilir: Ekrem İmamoğlu’nun ‘İstanbul İmamlar Birliği’ hakkında duyuru yaptığı iddiası

İlginizi çekebilir: Fotoğrafın Malatya’daki bir otoyolu gösterdiği iddiası

İlginizi çekebilir: Fotoğrafın şapka takmadıkları için CHP’nin idam ettiği insanları gösterdiği iddiası

Sonuç olarak iddia doğru değil. II. Abdülhamit’in tablosu fotoğrafa montajlanmış. Fotoğrafın orijinalinde George Washington’ın tablosu var. İddia hatalı bilgi türlerinden manipülasyon ve parodiye örnek.