Otopsi yapılan 40 kişinin yüzde 40'ının aşıdan öldüğünün görüldüğü iddiası

Otopsi yapılan 40 kişinin yüzde 40'ının aşıdan öldüğünün görüldüğü iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Heidelberg Üniversitesi Patoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Peter Schirmacher ve pek çok patolog bir yılı aşkındır Covid-19’dan ölenlere otopsi yapıyor.

Çalışmada aşıdan sonraki iki hafta içinde ölen 40 kişinin bedeni incelenmiş.

Ancak bu 40 kişinin ölüm nedeninin aşı olduğunu gösteren kesin verilere ulaşılamamış. Schirmacher varsayımlarından söz ediyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada yapılan bir paylaşımda, Prof. Dr. Peter Schirmacher’ın son iki haftada 40 kişiye yaptığı otopsilerde, bu kişilerin yaklaşık yüzde 30 ila 40’ının aşıdan öldüğünü tespit ettiği iddia edidi. 

otopsi sonuclari asililar oldu iddiasi

Schirmacher’in çalışması varsayımı kanıtlamıyor

Heidelberg Üniversitesi Patoloji Enstitüsü Müdürü Peter Schirmacher ve ekibi Covid-19’dan ölenlerin vücudunda ne olur, ölüme yol açan sebepler neler, gibi sorulara yanıt aramak için bir yıldan fazladır hastalıktan ölenlere otopsi yapıyor. Bu soruların yanıtları bilimsel makalelerde paylaşılıyor. Almanya Baden-Württemberg eyaleti, bu otopsi araştırmalarının yapılması için 1,8 milyon euro destek sağlıyor. 

Schirmacher’in, Welt gibi Alman gazetelerinde yer alan açıklaması da bu çalışmalarla bağlantılı. Açıklamanın genelinde, tıpkı hastalığın etkisinin anlaşılması için yapılan otopsiler gibi, aşıların etkisini daha iyi anlamak için de daha fazla kişiye otopsi yapılması gerektiğini söylüyor. Schirmacher, aşılanmış kişilerin süreç içindeki ölümlerinin doğal ölüm sayılmasından dolayı genellikle gözleme gerek duyulmadığına ve haliyle otopsilerinin yapılmadığına dikkat çekiyor. Patolog, bu görüşünü aşı yapıldıktan sonraki iki hafta içinde ölen 40’tan fazla kişiye otopsi yaparak anlamlandırmaya çalışmış ve ölenlerin yüzde 30 ila 40’ının aşıdan ölmüş olabileceğini varsaymış. Bu ölümlerin sebebinin, kan pıhtılaşması olarak bilinen serebral ven trombozu gibi olası etkiler olabileceğini düşünüyor. 

Daimi Aşı Komisyonu, verilerin yeterli olmadığını söylüyor

Yani temelde Schirmacher, aşılama ve ölüm arasında doğrudan bir bağlantı kurmaktan çok, ölümlerde komordibitelere (ikincil & ek hastalık) yatkınlığın daha iyi araştırılması gerektiğini belirtiyor. Üstelik bu sınırlı çalışmadan aşılama ve ölüm arasında bağ olduğunu çıkarmak mümkün değil. Seçilen örneklemin kimler olduğu, ikincil hastalıkları olup olmadığı bilinmiyor. Tromboz, pıhtı gibi sorunlar, aşılama dışında bir dizi başka sebepten dolayı da tetiklenebilir veya ortaya çıkabilir. Örneğin Oxford Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma Covid-19’un, mevcut Covid-19 aşılarından birkaç kat daha yüksek kan pıhtısı riski oluşturabileceğini söylüyor. 

Schirmacher, aşı karşıtı bir doktor değil ve aşının Covid-19’la mücadelede aşının önemli olduğunu söylüyor. Ancak aşılamanın olası tehlikelerinin hafife alınmaması gerektiğini belirtiyor. Almanya Daimi Aşı Komisyonu (Stiko) ve Paul Ehrlich Enstitüsü gibi kurumlar, aşının yan etkilerinin hafife alınmadığını, ancak açıklanan verilerin yetersiz olduğu görüşünde.